Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 03.07.2011 Prokuratura zajęła majątek Julii Tymoszenko

Prokuratura zajęła część mienia byłej premier Julii Tymoszenko w związku z toczącą się przeciw niej sprawą karną. Podobne sankcje zastosowano wobec byłego ministra spraw wewnętrznych w jej rządzie Jurija Łucenki.

Julia Tymoszenko ze swoim adwokatem podczas rozprawy sądowej. Źródło: tymoshenko.ua

Julia Tymoszenko ze swoim adwokatem podczas rozprawy sądowej. Źródło: tymoshenko.ua

W czwartek, 30 czerwca, zastępca prokuratura generalnego oświadczył na konferencji prasowej, że zajęte zostało mienie tych osób „których sprawy karne zostały skierowane do sądu”. Na pytanie czy dotyczy to również majątku Julii Tymoszenko i Jurija Łucenki, dziennikarze usłyszeli „Bez wyjątków!”.

Następnie prokurator powiadomił, że wartość zajętego mienia Łucenki szacowana jest na 1,7 mln hrywien. Odnośnie majątku byłej premier, przedstawiciel prokuratury oświadczył, iż  trwa obecnie wycena jego wartości.

Adwokat opozycjonistki, Serhij Własenko, przekazał, że majątek jej klientki szacowany jest na sumę 1,45 mln euro. Sama zainteresowana nie wydaje się tym szczególnie przejmować. Na swoim twitterze skomentowała ten fakt stwierdzeniem: „Ciekawe, czy dotyczy to również moich psów? Czy mogą wychodzić na spacer, czy też mają zakaz, tak jak ja?”

Przypomnijmy, Julia Tymoszenko oskarżona została o nadużycie władzy i sprzeniewierzenie państwowych pieniędzy w związku z zawarciem umowy gazowej z Rosją w 2009 roku. W wyniku przekroczenia swoich uprawnień ówczesna premier naraziła budżet państwa na straty w wysokości 1,5 mld hrywien.

Zobacz relacje z procesu Julii Tymoszenko (jęz. ang):

httpv://www.youtube.com/watch?v=-JcvoG3f_FY

Źródła: Kommersant, Ukrainska Pravda [1], [2]

Krzysztof Nieczypor
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz