Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: 8 ministrów spraw zagranicznych z EU napisało list poparcia dla Mołdawii

Rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało list poparcia dla Mołdawii adresowany do szefowej unijnej dyplomacji i trzech europejskich komisarzy. Zobacz, czyją serdecznością cieszą się w UE obywatele Mołdawii.

Podpisy ministrów spraw zagranicznych pod listem poparcia dla Mołdawii, źródło: mfa.gov.md

Podpisy ministrów spraw zagranicznych pod listem poparcia dla Mołdawii, źródło: mfa.gov.md

Ośmiu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej wystosowało wspólny list do Catherine Ashton, szefowej unijnej dyplomacji, oraz komisarzy: Štefana Füle – rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, Karela De Gucht – handlu i Cecilii Malmström – spraw wewnętrznych. List wyraża poparcie ośmiu krajów UE dla europejskich aspiracji Mołdawii. Jego wystosowanie związane jest z rozpoczęcia negocjacji w sprawie umowy o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu (Deep and Comprehensive Free Trade Area – DCFTA). Ministrowie z aprobatą odnieśli się w nim do decyzji Komisji Europejskiej i wyrazili swoje poparcie dla procesów pogłębiających relacje między UE- Mołdawia; w tym prac nad Umową Stowarzyszeniową i liberalizacją reżymu wizowego.

Pod listem podpisali się ministrowie Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier – ośmiu krajów UE, które uzyskały członkostwo w minionej dekadzie. Inicjatywa, choć jest tylko gestem poparcia, odsłania nieodkrywany i niewykorzystywany dotąd grunt wspólnych interesów nowych członków zjednoczonej Europy. Inicjatorem listu jest Teodor Baconschi – Minister Spraw Zagranicznych Rumunii, której wspólna z Mołdawią kultura, język i historia, sytuuje Bukareszt na pozycji jednego z głównych adwokatów Mołdawii w Unii Europejskiej.

Źródła: mae.ro, mfa.md.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY