Halyna Budivska
Adrienne Warren
Paweł Lickiewicz
Paweł Purski
Maciej Zaniewicz
Jana Oparij
Tomasz Kobylański
Matteo Cazzulani
Wojciech Jakóbik
Gabriela Sieczkowska
Тексти.org.ua
Krzysztof Kolanowski
Nikolai Holmov
Alisa Fluhrer

Mołdawia: Kiszyniów i Tyraspol – równi sobie

Przeczytaj tekst w innym języku: en ru

 

W Wiedniu odbyła się kolejna runda negocjacji między Mołdawią a Naddniestrzem pod auspicjami OBWE w tzw. formacie 5+2. Na spotkaniu doszło do pewnego przełomu – Mołdawia zgodziła się, by rozmowy prowadzone były na zasadzie równości stron.

Eugen Carpov, wicepremier Mołdawii, Eamon Gilmore, wicepremier Irlandii oraz Nina Sztanski, szefowa dyplomacji Naddniestrza w lutym na rozmowach w Dublinie; autor: Chris Bellew/Fennells; źródło: OSCE

Eugen Carpov, wicepremier Mołdawii, Eamon Gilmore, wicepremier Irlandii oraz Nina Sztanski, szefowa dyplomacji Naddniestrza w lutym na rozmowach w Dublinie; autor: Chris Bellew/Fennells; źródło: OSCE

Przełom, który dokonał się w Wiedniu to kolejny dowód na to, że klimat w stosunkach między Kiszyniowem a Tyraspolem polepsza się. Jednak decyzja ta może okazać się również pułapką, w której znajdzie się Kiszyniów. Mołdawia od dłuższego czasu nie zgadzała się na to, by Naddniestrze było równoprawnym partnerem Kiszyniowa przy negocjacyjnym stole. Obawiano się, że może to stać się pretekstem do wyciągnięcia zbyt daleko idących wniosków dot. statusu nieuznawanej republiki. Z kolei dla Tyraspola był to warunek sine qua non dla prowadzenia dalszych rozmów. Dzięki zgodzie możliwe było podpisanie wspólnych zasad, w oparciu o które prowadzone będą negocjacje. – To fundamentalna zasada prowadzenia każdych negocjacji – mówiła Nina Sztanski, szefowa naddniestrzańskiej dyplomacji, komentując decyzję Mołdawii.

Jednak Vladimir Socor z amerykańskiej Jamestown Foundation ocenia, że decyzja Kiszyniowa to krok w stronę federalizacji Mołdawii. Jego zdaniem na Kiszyniów dość mocno naciskali niektórzy dyplomaci z krajów UE, w tym m.in. kierujący obecnie pracami OBWE Irlandczycy. Jednak władze w Kiszyniowie podkreślają, że zasada równości przy negocjacyjnym stole nie ma żadnych konsekwencji prawnych i nie zagraża integralności terytorialnej Mołdawii. – Tu nie chodzi o status prawny obu stron, a o równe prawa w rozmowach, które u obu stron pozostają takie same – tłumaczył Eugen Caprov, mołdawski wicepremier i minister ds. reintegracji.

Źródło: Kommersant.md, NG.ru

 
  • Share

 

Tagi: , , , , , ,

1. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Portal Eastbook.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

2. Redakcja portalu Eastbook.eu zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza w następujących przypadkach:

  1. Komentarz zawiera wulgaryzmy.
  2. Komentarz obraża inne narodowości, religie, rasy ludzkie lub wzywa do nienawiści.
  3. Komentarz ma na celu dezinformację, jest tzw. FUD-em
  4. Komentarz jest obraźliwy w stosunku do autorów publikacji, innych komentujących lub dowolnej drugiej osoby.
  5. Komentarz ma na celu eskalację konfliktu pomiędzy komentującymi.
  6. Komentarz jest spamem, reklamą lub linkiem do stron internetowych naruszających prawo lub dobre obyczaje.

3. Trzykrotne naruszenie zasad wymienionych w pkt. 2 skutkować będzie zablokowaniem użytkownika na okres 1 miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Facebook
Zapisz się na Eastletter Zostań autorem
  


Ostatnie komentarze