Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Znana dziennikarka: „Białorusini – nienawidzę”

Dziennikarz Euraradio Zmicier Łukaszuk w poniedziałek próbował dowiedzieć się od Wiktorii Papowej, jak głosowała w białoruskim Konkursie Piosenki Eurowizji. Zwykła rozmowa przerodziła się w mini-skandal dziennikarski.

.

źródło: facebook.com

"W poniedziałek Białoruski, mam do Was pytanko" - internauci parafrazują gafę popularnej dziennikarki, źródło: facebook.com

.

9 grudnia 2012 roku, w niedzielę, na Białorusi odbyły się eliminacje do konkurs piosenki Eurowizji. Reprezentantką Białorusi została Alyona Lanskaya z piosenką „Rhythm of love”. Jej wybór wywołał pewne zamieszanie: w tamtym roku Lanskaya również zajęła pierwsze miejsce, ale została zdyskwalifikowana, ponieważ były podejrzenia, że SMS-owe głosowanie widzów zostało sfałszowane. W sprawę zaangażował się sam Aleksander Łukaszenka domagając się rewizji nieuczciwego głosowania.

Wiktoria Papowa, dziennikarka działu kulturalnego gazety ,,Sowietskaja Biełorussija” zasiadała w jury tegorocznych eliminacji. ,,Sowietskaja Biełorussija” to rosyjskojęzyczny dziennik związany z Aleksandrem Łukaszenką. Popularna „SB” jest największą gazetą codzienną wydawaną na Białorusi. Paweł Jakubowicz, redaktor naczelny „Sowietskaj Biełorussiji”, został osobiście mianowany na to stanowisku przez Łukaszenkę.

Zmicier Łukaszuk, dziennikarz niezależnej rozgłośni Euroradio, w poniedziałek próbował dowiedzieć się, jak głosowała Papowa. Dziennikarka odmówiła odpowiedzi na pytanie, ponieważ uznała, że poniedziałek jest złym dniem na rozmowę i należało się z nią skontaktować w piątek. Skrytykowała styl pracy Łukaszuka, nazywając go przestarzałym i nieprofesjonalnym. Pod koniec rozmowy Papowa rozśmieszona białoruskim słowem ,,pytannieczka” (białoruskie zdrobnienie od słowa „pytanie”) powiedziała: „Och, jak ja was kocham. Białorusinów… Pytanieczka. Nienawidzę.”

Zmicier Łukaszuk nagraną wcześniej rozmowę umieścił w internecie. Dziennikarka później tłumaczyła się, że nie śmiała się z języka białoruskiego , ale z dziennikarskiego stylu Łukaszuka. Jej ostatnie zdanie miało wyrażać jej niezadowolenie z tego powodu. Dziennikarka rozważa możliwość podania Zmiciera Łukaszuka do sądu za obrazę swojej godności. Z kolei dziennikarz Euroradia jest zadowolony z reakcji na zamieszczoną w internecie rozmowę. Cieszy się, że dużo ludzi  zareagowały na krytykę  języka białoruskiego. W internecie pojawiło się wiele demotywatorów poświęconej wypowiedzi Papowej.

źródło: nn.by

"Pytanieczka - prowokacyjne pytanie" - jeden z memów znalezionych w sieci, Źródło: nn.by

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY