Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

„Ukraiński Łącznik” – podsumowanie mijającego tygodnia na Ukrainie

„Ukraiński Łącznik” na Eastbooku, czyli najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia na Ukrainie. W środę odbyła się inauguracja pracy Rady Najwyższej VII kadencji. Deputowani pobili się niemal od razu po wejściu do budynku parlamentu. – Jaki początek, taka cała kadencja – mówią złośliwcy. Ponadto w „Łączniku” m.in komentarz Wojciecha Jakóbika, redaktora naczelnego portalu ebe.org.pl na temat perspektywy podpisania nowej umowy gazowej z Moskwą

Liczba tygodnia: 23

23 PROC.= taki odsetek wszystkich kupionych w Odessie w listopadzie aut stanowiły samochody najdroższych klas premium i luks. Analitycy rynku motoryzacyjnego zauważyli, że mimo, iż od jakiegoś czasu notowany jest spadek ogólnej liczby kupowanych nowych samochodów, to rośnie sprzedaż najdroższych pojazdów.

Zdjęcia podpisania umowy z fałszywym przedstawicielem Fenosy króluje w sieci

Przerobione przez internautów zdjęcie podpisania umowy o budowie terminalu LNG przez ukraiński rząd podpisał z oszustem – naczycielem jazdy na nartach

Przerobione przez internautów zdjęcie podpisania umowy o budowie terminalu LNG przez ukraiński rząd podpisał z oszustem – naczycielem jazdy na nartach


W ukraińskim Internecie można znaleźć wiele memów i humorystycznych grafik wykorzystujących zdjęcie upamiętniające dzień podpisania umowy o budowie terminalu LNG koło Odessy. Ukraiński rząd podpisał ją z oszustem – Jordim Sardą Bonhevim, który podawał się za oficjalnego przedstawiciela hiszpańskiej firmy energetycznej Fenosa.
Bonhevi negocjował z Ukraińcami przez dwa miesiące. Kompromitująca sytuacja zaowocowała masą internetowych żartów tworzonych przez rozbawionych mieszkańców Ukrainy.
Źródło: Radio Wolna Europa

Czy bać się Swobody?

Tiahnybok przemawia, źódło: facebook.com

Tiahnybok przemawia, źódło: facebook.com


Od czasów Pomarańczowej Rewolucji i wizerunkowej zmiany (nazwy, loga, programu) Swoboda konsekwentnie i wytrwale pracowała na swój sukces. I udało się jej to na tyle, że duża część ukraińskich wyborców przyznała jej demokratyczny mandat na głoszenie i propagowanie swoich poglądów na forum ukraińskiego parlamentu – pisze Tomasz Piechal w komentarzu dla portalu Eastbook.eu. Eksperci są zgodni, że największym zagrożeniem związanym z wejściem partii Tiahnyboka do parlamentu jest radykalizacja innych partii. – Przede wszystkim jednak Swoboda jest dla wielu niebezpieczna dlatego, że jest idealnym tworem politycznym dla… Partii Regionów (PR). UPA i nacjonalizm to dla elektoratu partii rządzącej wciąż elementy niezwykle elektryzujące i groźba „brunatnej” Ukrainy może ich zmobilizować i nakłonić do powrotu (ostatnie wybory pokazały drastyczny spadek popularności partii Janukowycza nawet w jej bastionie, Doniecku) bądź pozostaniu przy stabilnej i przewidywalnej PR – pisze Piechal.

Przeczytaj: Swoboda – czy Ukraina skręci w prawo?


USA cofają wizę prokuratorowi odpowiedzialnemu za sprawę Tymoszenko

Stany Zjednoczone wycofały wizę Prokuratorowi Generalnemu Renatowi Kuzminowi w celu wywarcia presji w kontekście sprawy sądowej b. premier Julii Tymoszenko i reprezentantki opozycji uwięzionej na siedem lat za nadużycie władzy. Kuzmin uznał decyzję za nielegalną i niesprawiedliwą. Swoje uwagi zawarł w liście do prezydenta USA Baracka Obamy.

Źródło: Kiyv Post

Nowy format w rozmowach z Unią Europejską

W rozmowie telefonicznej z Wysokim Przedstawicielem ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa UE Catherine Ashton, ustępujący z funkcji premiera poprzedniej kadencji Mykoła Azarow stwierdził, że Kijów jest gotów na „uruchomienie nowego formatu w dialogu z Unią Europejską na temat reformy systemu sądownictwa i usprawnienia legislacji wyborczej, a także klimatu biznesowego. Azarow podziękował także za deklaracje z ostatniego posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE, które są jego zdaniem „dobrym sygnałem dla przyszłego wzmocnienia współpracy”. Dodał, że jego kraj jest zdeterminowany by jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią. Zgodził się z nim rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Oleksandr Dykusarow. Stwierdził również, że Ukraińcy witają z radością zaangażowanie UE w proces przygotowawczy przed podpisaniem umowy. Polityk również naciskał, że Kijów jest zdecydowany na transformację a sygnowanie dokumentu przyspieszy ten proces. Dykusarow uważa, że następny szczyt UE-Ukraina zaplanowany na początek 2013 roku będzie okazją do dalszej dyskusji na ten temat.

Źródło: Interfax

Azarow znowu premierem

Mykoła Azarow ponownie został premierem Ukrainy. Jak można było przewidzieć, głosowali za nim deputowani Partii Regionów i komunistów oraz 20 bezpartyjnych. Opozycja wstrzymała się lub była przeciwko. W czasie swojego wystąpienia Azarow został zapytany przez Irynę Farion, deputowaną Swobody, jaki jest powód jego słabej znajomości języka ukraińskiego. – Obiecuję, że będę się go uczyć razem z panią – powiedział Azarow w odpowiedzi.
Źródło: Korrespondent/Zerakalo Nedeli

Zobacz pytanie posłanki Iryny Farion do starego-nowowybranego premiera Mykoły Azarowa:


Iryna Farion – Panie Towarzyszu Azarow… Ja wykonałam na sobie nadludzką pracę, aby wysłuchać Pana wypowiedzi, która w treści jest z absolutnie nierealnego świata, zaś w formie z jakiegoś karkołomnego… Moje pytanie do Pana następujące: Pana rząd zainicjował skasowanie dubbingowania filmów na język ukraiński. Proszę powiedzieć, czy czuje się Pan komfortowo żyjąć wśród Ukraińców, których Pan nie poważa i nie szanuje? – to po pierwsze. Po drugie: Sokrates mawiał: „Mów, żebym Cię zobaczył”. Cały kraj specjalizuje się w komiksach wyśmiewając Pana wymowę. Jak można Panu pomóc w tym problemie, aby opanował Pan język ukraiński chociaż na elementarnym poziomie? Jako pedagog z 20-letnim stażem ja widzę ten problem w dwóch kontekstach… [wyłączony mikrofon]

Przewodniczący parlamentu: – Kończcie!

Iryna Farion: – Języka nie znają tylko ci, którzy są politycznie uprzedzeni albo intelektualnie odstają. W jakim układzie współrzędnych Pan się znajduje?

Mykoła Azarow: – Zgadzam się z Panią, żeby udoskonalać ukraiński język…

Pierwszy dzień nowego parlamentu z bójką. Drugi również


Niezbyt obiecująco zaczął swoją pracę nowy ukraiński parlament. W trakcie zgłaszania deputowanych do frakcji parlamentarnych (odpowiednik klubów poselskich) dwóch posłów wybranych z list Batkiwszczyny nie weszło do jej frakcji. Natychmiast pojawiły się oskarżenia o zdradę i w ruch poszły pięści. Równie ciekawie było przed budynkiem parlamentu, gdzie nie mogło zabraknąć aktywistek z FEMEN. Tym razem urodziwe pani, nie bacząc na panujący w Kijowie mróz, protestowały w swoim znanym stylu przeciwko uzależnieniu deputowanych od oligarchów.
Drugi dzień obrad Rady Najwyższej VII kadencji również zaczął się w iście bojowym nastroju. W czasie wyboru spikera parlamentu pojawiły się wątpliwości, czy wszyscy deputowani głosowali osobiście. I ponownie zaczęła się bójka.

Przeczytaj: Inauguracja nowego parlamentu na Ukrainie

Komorowski najlepszym lobbystą Ukrainy na świecie

Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz, źródło: prezydent.pl

Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz, źródło: prezydent.pl


Kijowski Instytut Polityki Światowej po raz piąty opublikował ranking najlepszych lobbystów Ukrainy. Na pierwszym miejscu znalazł się prezydent Bronisław Komorowski. Miejsce drugie zajmują bracia Kliczko, a trzecie – były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Wśród osób, które najbardziej wspierają Ukrainę, znalazł się także Paweł Kowal, poseł do Parlamentu Europejskiego. Co ciekawe, na liście można znaleźć zaskakująco mało nazwisk ukraińskich. Poza braćmi Kliczko w pierwszej dziesiątce znaleźli się jedynie oligarcha Wiktor Pinczuk oraz była premier Julia Tymoszenko.
Źródło: tvn24.pl

Komentarz: Ukraina ugotowana na miękko. O nowej umowie gazowej

Jeśli potwierdzą się plotki o przyszłotygodniowym podpisaniu umowy gazowej, oznaczać to będzie koniec planów dotyczących dywersyfikacji w energetyce. Jeśli Janukowycz zgodzi się podpisać nowy dokument, pozwoli ugotować Ukrainę na miękko. Moskwa nie zawaha się skonsumować takiego dania.

Przeczytaj: Ukraina ugotowana na miękko. O nowej umowie gazowej – komentarz Wojciech Jakóbika – redaktora naczelnego ebe.org.pl i jednego z redaktorów „Łącznika”.


„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje zespół w składzie: Wojciech Jakóbik, Paweł Purski, Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Redakcja Eastbook.eu: Krzysztof Nieczypor

Zobacz poprzednie wydania „Ukraińskiego Łącznika”

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY