Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – przegląd tygodnia w Europie Wschodniej 15-19 maja

#EastWeek, czyli krótki zbiór najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia w Europie Wschodniej i na Bałkanach.

Ukraina – Bartłomiej Sienkiewicz został doradcą wizerunkowym

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Wprost przyznał, że podjął pracę w charakterze doradcy wizerunkowego ukraińskich polityków.

– Do jego zadań należy nauczanie jak dobrze wypadać przed kamerą i jak przygotowywać spoty.

– Sienkiewicz był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie PO.

Ukraina – blokada rosyjskich portali i sieci społecznościowych

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 17 maja podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym zablokowano dostęp do niektórych rosyjskich stron internetowych na Ukrainie.

– Na czarną listę trafiły sieci społecznościowe Odnoklassniki, VKontakte, serwis pocztowy mail.ru, wyszukiwarka internetowa Yandex, a także strona internetowa Kaspersky Lab.

– Ponadto sankcje objęły telewizje: RBK, TV Centr, Zvezda, VGTRK, TNT i NTV Plus.

– Zgodnie z danymi Gemius z portalu VK na Ukrainie korzystało 5,4 mln użytkowników, a z Odnoklassników 3 mln.

Białoruś – Putin najpopularniejszym politykiem

65,7% Białorusinów pozytywnie odnosi się do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

– Popularności mogą mu pozazdrościć liderzy państw zachodnich. Donald Trump cieszy się popularnościa jedynie u 14% Białorusinów, a Angelę Merkel pozytywnie ocenia co dziesiąty Białorusin (10,6%).

– Najgorzej oceniany jest prezydent Ukrainy, którego pozytywnie ocenia jedynie 2,4% Białorusinów, a 22,8% ocenia go neutralnie.

– Negatywnym liderem zestawienia pozostaje prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko, którego negatywnie ocenia 68,7% badanych. Zaraz za nim znajduje się Angela Merkel, do której krytycznie odnosi się prawie połowa Białorusinów (45,9%).

– Badanie zostało wykonane w kwietniu przez Białoruską Pracownię Analityczną Andrieja Vardomatskiego na reprezentatywnej grupie 1063 Białorusinów.

Rosja – protesty przeciwko wyburzaniu bloków w Moskwie

W Moskwie trwają protesty przeciwko nowemu prawu o renowacji, w ramach którego w samej Moskwie 551 kwartałów ma zostać wyburzonych, a ich mieszkańcy przesiedleni do innych dzielnic i bloków.

– Według różnych danych w protestach wzięło udział od 5 tysięcy (MSW Rosji) do 20 tysięcy moskwian (BBC).

– Renowacja ma objąć przede wszystkim popularne пятиэтажки, czyli pięciopiętrowe bloki mieszkalne budowane masowo w czasach ZSRR i posiadające niski standard wykończenia.

– Gotowość do uczestnictwa w programie renowacji deklaruje jedynie 36% moskwian, podczas gdy 37% obawia się, że mogą być naruszane prawa lokatorów.

eastweek-ba-5c-_22534381_eca15560acb96080edee137e1b8ba525953131e6

Macedonia – nowy rząd

Prezydent Macedonii Gorge Ivanov 17 maja przyznał liderowi partii SDSM Zoranovi Zaevovi mandat na utworzenie nowego rządu.
– W skład koalicji rządzącej oprócz SDSM wejdą trzy albańskie partie: Demokratyczna Unia na rzecz Demokracji, Besa i Sojusz dla Albańczyków.
– Nowy rząd powinien powstać jeszcze przed końcem miesiąca. Przyznanie mandatu Zaevovi było oczekiwane przez wspólnotę międzynarodową i uznawane jest za dobry w krok w kierunku zakończenia politycznego kryzysu w Macedonii.

Kosowo – kampania wyborcza

W Kosowie zawiązała się przedwyborcza koalicja ugrupowań Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), Sojuszu na rzecz przyszłości Kosowa (AAK), oraz ruchu NISMA.
– Wydarzenie to jest szeroko komentowane z powodu zapowiedzi, że kandydatem koalicji na premiera będzie Ramusz Haradinaj (PDK) – dawny członek Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), którego ekstradycji domaga się Serbia. Również liderzy AAK i NISMA są dawnymi liderami UCK.
– W kontrze do tej koalicji, swój blok utworzył premier Isa Mustafa. Wybory w Kosowie odbędą się 11 czerwca.

Facebook Comments

***

#EastWeek - nowy projekt Eastbooka, w ramach którego co tydzień w piątek przekazujemy Wam w pigułce najważniejsze informacje z Europy Wschodniej i Bałkanów.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY