Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – przegląd tygodnia w Europie Wschodniej 10 – 16 czerwca

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiesz się o tym, że: w całej Rosji nie gasną protesty antyrządowe; mimo sprzeciwu mieszkańców w Moskwie wyburzonych zostanie tysiące bloków mieszkalnych; Macedonia może niedługo zmienić nazwę państwa; a w Serbii premierem została lesbijka.

eastweek-ewr-uciety

Rosja: Protesty w całej Rosji, setki zatrzymanych

12 czerwca w obchodzono oficjalne święto państwowe – Dzień Rosji. W około 140 rosyjskich miastach odbyły się protesty przeciwko korupcji.

– Policja zatrzymała około 1700 uczestników manifestacji antykorupcyjnych, organizowanych lub inspirowanych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

– Najliczniejsze demonstracje miały miejsce w Moskwie i Petersburgu. W Moskwie w proteście wzięło udział około kilkunastu tysięcy uczestników. Trudno jest ocenić ich dokładną liczbę ze względu na to, że przebiegał on w dwóch lokalizacjach (ulica Twerska i aleja Sacharowa).

– Równocześnie na ulicy Twerskiej odbywał się zorganizowany przez władze Piknik Historyczny, co dodatkowo utrudnia szacunki.

– Aleksiej Nawalny został zatrzymany jeszcze przed rozpoczęciem protestu, po wyjściu z domu. Został skazany na 30 dni aresztu za naruszanie ustawy o zgromadzeniach.

– Pierwsze masowe protesty przeciwko korupcji odbyły się 26 marca, kiedy na ulice ponad 82 rosyjskich miast wyszło kilkadziesiąt tysięcy Rosjan niezadowolonych z poczynań władz na Kremlu.

Tweet Alieksieja Nawalnego:

Więcej o protestach dowiesz się z artykułu Łukasza Jasiny „Dzień Rosji: Święto zapomniane i czas protestu”.

Currenttime/OSW

Rosja: Przyjęto ustawę o wyburzeniu moskiewskich bloków

Przyjęto kontrowersyjną „Ustawę o renowacji”, w ramach której wyburzona ma zostać znaczna część spośród 4,5 tysiąca popularnych pięciokondygnacyjnych bloków. Ich mieszkańcy mają zostać czasowo przesiedleni.

– Mimo iż projekt cieszy się poparciem większości mieszkańców Chruszczowek, to pod siedzibą Dumy od rana protestowali niezadowoleni Moskwianie.

– Jeśli nie dojdzie do opóźnień, przesiedlenia mieszkańców rozpoczną się jesienią 2017 roku. Przesiedleni mieszkańcy mają otrzymać lokum w nowych blokach w tych samych lub sąsiednich dzielnicach.

– Projekt po trzecim czytaniu poparło 399 deputowanych Dumy, dwóch głosowało przeciw, a jeden się wstrzymał. Obecnie czeka on na podpis prezydenta.

Lenta, Rossijskaja Gazieta

Rosja: Kreml opublikował wybrane pytania do „Priamoj linii” z Putinem

Dział prasowy Kremla, na dzień przed organizacją popularnej rozmowy mieszkańców Rosji z Władimirem Putinem, ogłosił listę pytań. Mieszkańcy pytają przede wszystkim o kwestie socjalne, a najczęściej proszą prezydenta o wsparcie.

– Dmitrij Pieskow powiedział, że mieszkańcy pytają również o kwestie ochrony zdrowia oraz gospodarkę komunalną.

– Rzecznik z przykrością zaznaczył, że ludziom często łatwiej jest się zwrócić do prezydenta niż do władz swoich regionów.

– Pytania o politykę zagraniczną również się pojawiają, jednak są znacznie mniej popularne i nie znajdują się nawet w dziesiątce najpopularniejszych.

Rossijskaja Gazieta

Ukraina: Wstrzymano decyzję w sprawie ulicy Szuchewycza

13 czerwca sąd w Kijowie wstrzymał decyzję rady miejskiej stolicy Ukrainy o nadaniu jednej z ulic imienia dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.

– Pozew złożyły organizacje o nazwie Antyfaszystowska Liga Obrony Prawa i Żydowska Liga Obrony Prawa.

– Na początku czerwca Kijowska rada miejska przegłosowała zmianę nazwy jednej z ulic na cześć Romana Szuchewycza.

– Roman Szuchewycz był dowódcą UPA – organizacji odpowiedzialnej za rzeź wołyńską w latach 1943-44. Był również zastępcą dowódcy batalionu Nachtigall w służbie nazistowskich Niemiec, który był współodpowiedzialny za pogromy lwowskich Żydów w 1941 roku.

Prawda

Białoruś: Mińsk rezygnuje z rubla rosyjskiego jako waluty rezerwowej

Narodowy Bank Republiki Białoruś podjął decyzję o rezygnacji od 1 lipca z rubla rosyjskiego jako waluty rezerwowej. Bank przejdzie tym samym na standardy międzynarodowe uznawane przez MFW w rozliczaniu rezerw takich jak złoto czy kamienie szlachetne.

– Według standardów MFW rezerwy walutowe Białorusi na dzień 1 czerwca wynosiły 5,2 mld dolarów.

– Rezerwy walutowe Białorusi zwiększyły się w stosunku do zeszłego roku o 751 mln dolarów.

Belarus Partizan

Białoruś: Twórca World of Tanks likwiduje biura

Zarejestrowana w Londynie firma Wargaming.net Ltd., twórca popularnych gier MMO, takich jak World of Tanks, likwiduje swoje biura w Londynie. Przyczyny nie są znane, jednak portal tut.by wskazuje na to, że procedura likwidacji jest podobna do stosowanej w przypadku bankructwa.

– Eksperci rynkowi, na których powołuje się portal, są zdania, że działanie to ma umożliwić spółce ukrywanie informacji finansowych.

– Wargamint.net Ltd. jest właścicielem zarejestrowanej na Cyprze spółki Wargaming.net LLP, co pomaga ukrywać dochody grupy.

– Według ostatnich, dostępnych dla brytyjskiej filii danych, już w 2015 roku dochody „czołgistów” zaczęły spadać.

TUT.by

eastweek-ba-uciete

Serbia: Prezydent Aleksandar Vučić powierzył misję stworzenia rządu Anie Brnabić

15 czerwca prezydent Serbii przyznał mandat na utworzenie rządu Anie Brnabić, która dotychczas pełniła funkcję ministra administracji publicznej i regionalnej.

– Nominacja ta wywołała poruszenie w mediach, zwłaszcza ze względu na orientację seksualną nowej premier, która jest zadeklarowaną lesbijką.

– Za sprawy kluczowe dla nowego rządu Brnabić uważa kwestie związane ze służbą zdrowia, reformę administracji oraz uregulowanie praw osób LGBT.

B92

Macedonia: Rząd rozważa zmianę nazwy państwa w celu przystąpienia do NATO

Macedońskie media podają, że rozpoczęcie procesu akcesyjnego jest możliwe jeszcze w przyszłym roku. Jeżeli zakończyłyby się sukcesem, Macedonia byłaby kolejnym postjugosłowiańskim krajem w Sojuszu Północnoatlantyckim.

– Macedonia w 1995 roku przystąpiła do Partnerstwa dla Pokoju, jednak proces akcesyjny został zatrzymany ze względu na liczne problemy wewnętrzne, oraz stosunki z Grecją.

– Skopje od 2005 roku znajduje się w konflikcie dyplomatycznym z Grecją, dotyczącym prawa do posługiwania się nazwą „Macedonia”.

– Włączenie Macedonii do struktur NATO byłoby istotnym czynnikiem stabilizującym w regionie, a co więcej przyczyniłoby się do normalizacji stosunków z państwami sąsiednimi, które również są członkami sojuszu (Grecja, Bułgaria, Albania).

– Macedońskie media podają, że Macedonia stanie się członkiem NATO jeszcze wiosną 2018 roku.

Alon/Slobodna Evropa

Kosowo: Wybory wygrał blok Haradinaja

W niedzielnych wyborach w Kosowie zwyciężył blok partii PDK+AAK+NISMA, który nazywany jest również blokiem Armii Wyzwolenia Kosowa, ze względu na wojenną przeszłość liderów tych ugrupowań. Mimo zwycięstwa blok ten nie posiada większości w parlamencie.

– Utworzenie większościowego rządu przez Haradinaja jest mało prawdopodobne.

– Eksperci są zdania, że premierem może zostać Albin Kurti, jeden z liderów radykalnej i antysystemowej partii Samostanowienie, który zaprosił do rozmów koalicyjnych LDK – trzecią siłę w parlamencie.

– Decyzja o przyznaniu mandatu do tworzenia rządu leży w gestii prezydenta Republiki.

BalkanInsight

Facebook Comments
Grafiki: Autor: Kamil Hyszka; Źródło: Eastbook na podstawie Piktochart
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY