Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (1 – 7 lipca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dużo informacji na temat Polski: rosyjscy komuniści chcą zerwania stosunków dyplomatycznych z Warszawą, a ukraińscy separatyści oskarżają Polskę o przerzucenie na Donbas oddziału snajperek. Podczas gdy Warszawę odwiedza Donald Trump, Rosjanie rozpoczynają ćwiczyć desant na plażę obwodu kaliningradzkiego, tuż przy naszych granicach. Działo się też dużo na wschodzie i Bałkanach, na przykład na Białorusi odbyła się parada z udziałem mebli i traktorów, a w Macedonii odebrano paszport byłemu premierowi.

eastweek-9-ewr

Rosja – Komuniści wzywają do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską

Deputowany z ramienia Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Charitonow wezwał do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską z powodu „ustawy o wyburzaniu pomników Armii Czerwonej”.

– Deputowany odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o zakazie propagandy komunizmu, przyjętej niedawno przez Sejm RP.

– W opinii Charitonowa Rosja powinna odwołać Ambasadora FR w Polsce do kraju oraz „wygnać” Ambasadora RP z Moskwy. Zerwane powinny również zostać kontakty handlowe.

– Senator Władimir Dżabarow z komisji spraw międzynarodowych Rady Federacji uznał zerwanie stosunków dyplomatycznych za skrajne posunięcie i uznał, że są inne metody mogące przekonać Warszawę do zmiany zdania jak np. sankcje.

Lenta.ru

Ukraina – Separatyści oskarżają Polskę o wysłanie na Donbas snajperek

Zastępa dowódcy Sztabu Generalnego Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin 5 lipca poinformował, że na front w Donbasie zostały przerzucone polskie snajperki.

– Zdaniem przedstawiciela nieuznawanej republiki oddział złożony z dwudziestu polskich snajperek został rozlokowany w miejscowości Marinka na Ukrainie.

– Basurin powołuje się na dane wywiadu DRL jako źródło swojej informacji. Nie została ona potwierdzona w żadnym innym źródle, jednak jest cytowana przez inne rosyjskie media, w tym rządową Rossijską Gazietę.

RG

Rosja – Ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim

Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła ćwiczenia na Bałtyku, w ramach których dokona desantu na terenie obwodu kaliningradzkiego.

– W ćwiczeniach bierze udział ok. dwudziestu jednostek pływających, lotnictwa i piechoty morskiej.

– Podczas pierwszego etapu szkolenia zabezpieczony zostanie obszar morski w okolicach obwodu kaliningradzkiego.

– Drugi etap polega na dokonaniu desantu morskiego na wybrzeże znajdujące się na terenie poligonu Chmielowka.

Polskie Radio / PAP

Rosja – Policja i aktywiści napadają na sztaby Nawalnego

W sztabach opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w całej Rosji policja pod różnymi pretekstami rozpoczyna czynności śledcze.

– 4 lipca na sztab Nawalnego w Krasnodarze napadli proputinowscy aktywiści. Częściowo zdemolowali lokal oraz porozklejali ulotki z wizerunkiem rosyjskiego prezydenta ostrzegając, że spotka to „każdego, kto zdradza Rosję”.

– 5 lipca w policja wyważyła drzwi do nowosybirskiego sztabu opozycjonisty i aresztowała trzech aktywistów. Policja twierdzi, że otrzymała informację o podłożeniu bomby w lokalu.

– Tego samego dnia policja wtargnęła do sztabu Nawalnego w Moskwie. Pracownicy biura nie są wpuszczani do środka pod pretekstem prowadzenia czynności śledczych. W oknach pomieszczenia założono kraty.

Meduza

Białoruś – Obchody Dnia Niepodległości

3 lipca na Białorusi obchodzono Dzień Niepodległości, z okazji którego w Mińsku zorganizowana została parada. Przez stolicę maszerowali żołnierze, ale również prezentowano inne osiągnięcia kraju. W paradzie wzięły zatem udział również pralki, traktory i ogromne ciężarówki BiełAz.

– Podczas obchodów Alaksandr Łukaszenka wspomniał, że już 1155 lat temu Połock był słynnym handlowym i administracyjnym centrum dla słowiańskiej Europy, a Księstwo Połockie stanowi historyczną kolebkę Białorusi.

– W paradzie udział wzięli żołnierze, którzy przedefilowali ulicami Mińska. Oprócz tego można było zobaczyć białoruskie wyroby i produkty, a także obejrzeć taniec traktorów.

– Portal Belarus Security Blog zwrócił uwagę, że do Mińska nie zostali zaproszeni rosyjscy desantowcy z Pskowa, którzy byli oskarżani o udział w walkach na wschodzie Ukrainy.

TUT.by, Belarus Partizan

Ukraina – Aresztowano czekoladowego Robin Hooda

W Kijowie zatrzymano złodzieja banków, który na miejscu zbrodni zostawiał czekoladki.

– Łupem złodzieja padło ponad dziesięć banków, w których po przeprowadzeniu grabieży pozostawiał kasjerom czekoladki.

-Wybierał zawsze miejsca, w których nie było ochrony. Jak stwierdził kierownik kijowskiej policji mężczyzna ani razu nie groził bronią podczas napadów.

-Podczas zatrzymania wyjaśnił, że odbierał jedynie to, co zostało skradzione, a łupy rozdawał.

Radio Svoboda

Ukraina – Ponad połowa Ukraińców chce wstąpić do NATO

W czerwcu przeprowadzono badanie opinii publicznej dotyczące stosunku do wstąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– 55.9% badanych opowiedziało się za, z czego największy entuzjazm przejawiali ludzie w wieku 18-24 lat (64.7%).

– Najwyższy procent popierających wejście do NATO odnotowano w 2016 roku (71,5%), a najniższy w 2005 (15,6%).

– 8 czerwca przyjęto projekt dotyczący wznowienia starań Ukrainy o przyjęcie w poczet członków NATO, a w kwietniu 2017 prezydent Ukrainy ogłosił, że czynności mające do tego doprowadzić zostaną podjęte dopiero po przeprowadzeniu gruntownych reform w kraju.

Tyzhden.ua

Mołdawia – 100 mln euro wsparcia finansowego z UE

Parlament Europejski zatwierdził pomoc finansową dla Mołdawii w wysokości 100 mln euro. 575 europosłów zagłosowało „za”, 76 – „przeciw”, a 46 wstrzymało się od głosu.

– 100 mln euro planuje się wypłacić Mołdawii w trzech etapach do końca przyszłego roku. 60 mln stanowi pożyczkę, a 40 mln dotacje.

– Pieniądze są oferowane w celu wsparcia stabilizacji gospodarczej i reform strukturalnych.

– Komisja Europejska będzie monitorować spełnianie przez Mołdawię warunków wstępnych. Wymagane warunki to przestrzeganie demokracji, państwa prawa i praw człowieka, zwalczanie korupcji, zapewnienie przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi i wzmocnienie zdolności instytucjonalnych.

Publika.md

Mołdawia – Rząd zatwierdził projekt ustawy o kuponach żywnościowych dla pracowników

Problemy gospodarcze Mołdawii skłoniły rząd Pavela Filipa do wprowadzenia kuponów żywnościowych. Projekt stosownej ustawy został zatwierdzony przez rząd.

– Kupony będą stanowić dodatkowe, nieopodatkowane dochody dla pracowników.

– Zgodnie z projektem ustawy jeden kupon miałby mieć wartość 45 lei (około 9 zł) i być wydawanym tak w formie papierowej jak i elektronicznej.

Publika.md

eastweek-9-balkan

Macedonia – Były premier Nikola Gruevski został pozbawiony paszportu

Były premier Nikola Gruevski i kilkanaście osób z jego najbliższego otoczenia zostali oskarżeni o korupcję i nadużycie władzy.

– W ramach środków zapobiegawczych Gruevskiemu został odebrany paszport. Wkrótce sąd apelacyjny ma wypowiedzieć się w kwestii dalszych restrykcji wobec tego polityka.

– Gruevski komentując całą sytuację twierdzi, że wytaczane przeciwko niemu zarzuty mają charakter polityczny, a prokurator Katica Janeva działa na zamówienie obecnego premiera, Zorana Zaeva.

– Ewentualne zatrzymanie Gruevskego może doprowadzić do manifestacji zwolenników VMRO-DPMNE.

AlJazeera / RFE

Kosowo – Nowa faza dialogu z Serbią

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zapowiedział podpisanie porozumienie z Serbią, które jak określił, wprowadzi obydwa państwa na tor integracji europejskiej.

– Deklaracja prezydenta Kosowa jest pokłosiem spotkania, do jakiego doszło w tym tygodniu między nim, prezydentem Serbii, Aleksandrem Vucićem oraz Federicą Mogherini.

– Hashim Thaci stwierdził, że trudno oszacować ile czasu zajmie jeszcze normalizacja stosunków Prisztiny z Belgradem, ale jego zdaniem należy zachować optymizm.

– Kosowo w dalszym ciągu oczekuje na nowego premiera. Decyzja należy obecnie do prezydenta, który musi udzielić nominacji.

RFE

Bośnia i Hercegowina – Ruszył marsz upamiętniający ofiary masakry w Srebrenicy

Pochód wyruszył 3 lipca z Sarajewa. Uczestnicy dołączą do Marszu Pokoju upamiętniającego 22. rocznicę masakry w Srebrenicy. Podczas tegorocznych uroczystości, zostaną pochowane ciała kolejnych 70 ofiar.

– 70 uczestników pochodu, który wyruszył w poniedziałek, pokona łącznie ok. 240 kilometrów. Dołączą do Marszu Pokoju, którego celem jest wioska Potočari, gdzie pochowano ciała ofiar masakry w Srebrenicy. Na Cmentarzu-Pomniku zaplanowano na 11 lipca kolejne pogrzeby.

– Tegoroczny Marsz Pokoju wyruszy 8 lipca z miejscowości Nezuk. Organizatorzy szacują, że weźmie w nim udział około pięciu tysięcy osób. Marsze Pokoju odbywają się od 2005 roku. Ich uczestnicy przemierzają tę samą trasę, którą Bośniacy uciekali ze Srebrenicy.

Balkan Insight

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 0
Dodaj komentarz