Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (22 – 28 lipca)

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: nowych sankcjach wobec Rosji; ukraińskim długu wobec Rosji; kandydaturze Sawczenko na prezydenta Ukrainy i walce Republiki Serbskiej (BiH) z Sorosem.

eastweek-12-ewr

Rosja: Niemcy rozszerzą sankcje po skandalu z turbinami

Rząd Niemiec planuje rozszerzenie sankcji wobec Rosji z powodu skandalu ze sprzedażą przez pośredników turbin firmy Siemens na anektowany Krym.

– Według agencji Reuters Niemcy chcą rozszerzenia unijnych sankcji wobec Rosji o cztery nowe osoby i firmy. Trafią one na czarną listę osób i organizacji, z którymi współpraca dla firm unijnych będzie zamknięta.

– Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak stwierdził, że „to co oferuje Siemens może zostać wyprodukowane przez inne firmy”.

– Przyczyną decyzji Berlina jest fakt, że turbiny gazowe firmy Siemens zostały sprzedane do Rosji, a następnie dostarczone na anektowany Krym przez stronę rosyjską. Siemens broni się, że takie działanie było zakazane w kontrakcie, a turbiny miały trafić do Tamania. Po ujawnieniu skandalu kontrakt został zerwany.

RIA Novosti / Reuters

Rosja/Ukraina: Ukraina musi spłacić Rosji 3 mld dolarów długu

Londyński sąd skonkretyzował wyrok z marca nakazujący Ukrainie zapłacić 3 mld dolarów długu zaciągniętego przez rząd Wiktora Janukowycza.

– Oprócz wspomnianej sumy Kijów ma zapłacić 75 milionów USD odsetek za opóźnienie, które naliczają się od 21 grudnia 2015 roku. Każdy dzień opóźnienia ma powiększać dług o kolejne 673 tysiące USD.

– Strona ukraińska odwołała się od wyroku. Rozprawa w sądzie apelacyjnym ma się odbyć w styczniu 2018 roku.

– Sędzia William Blair, który rozstrzygał sprawę stwierdził, że chociaż jej tło polityczne jest „głęboko problematyczne”, to argumenty ekonomiczne i polityczne nie mogą być brane pod uwagę przez brytyjskie sądy.

Bloomberg / RG / Lenta.ru

Ukraina – Poroszenko pozbawił obywatelstwa Saakaszwilego

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w środę 26 lipca został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

– „Prezydent wydał dekret o utracie obywatelstwa Ukrainy przez Micheila Saakaszwilego. Pozbawienie obywatelstwa Ukrainy w sytuacjach przewidzianych prawem jest zgodne z Konstytucją” – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy.

– Petro Poroszenko anulował swoją decyzję z 2015 roku dotyczącą nadania obywatelstwa Ukrainy byłemu prezydentowi Gruzji. Wówczas Micheil Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego.

– W związku z powyższym w grudniu 2015 roku został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

– W czwartek 27 lipca w Kijowie na Placu Niepodległosci odbyła się manifestacja poparcia dla Saakaszwilego.

– Saakaszwili oświadczył, że będzie dążył do powrotu na Ukrainę. Obecnie były gruziński lider przebywa w USA.

Pravda

Ukraina: Sawczenko chce kandydować na prezydenta Ukrainy

Nadija Sawczenko w udzielonym dla „Glavcom” wywiadzie ogłosiła, że planuje otworzyć fundację w celu zebrania środków potrzebnych w wyborach. Koszt zgłoszenia kandydatury wynosi 2,5 miliona hrywien.

– Posłanka zadeklarowała koncepcję odsunięcia od władzy wszystkich obecnych polityków i zastąpienie ich nowymi postaciami.

– Według badań społecznych kompanii Rejting Nadiji Sawczenko ufa jedynie 10% respondentów podczas gdy zaufaniem nie darzy jej aż 78% badanych.

Glavcom

Rosja – Forbes opublikował listę najbogatszych rosyjskich celebrytów

Liderem rankingu został rosyjski hokeista Aleksandr Owieczkin, reprezentant Rosji i trzykrotny olimpijczyk. Od 2005 zawodnik Washington Capitals (od 2009 kapitan drużyny). Jego majątek szacowany jest na ponad 14 mln dolarów.

– Na drugim miejscu znalazł się rosyjski piosenkarz Filipp Kirkorow z majątkiem około 7 mln dolarów.

– Pierwszą trójkę zamyka Grigorij Lepswieridze, występujący najczęściej jako Grigorij Leps – rosyjski piosenkarz pochodzenia gruzińskiego. Jego majątek szacowany jest na ponad 6 mln dolarów.

– W pierwszej dziesiątce znaleźli się również: raper Timati, piosenkarzy Dima Bilan i Jegor Krid, rosyjska prezenterka telewizyjna, córka znanego rosyjskiego polityka Anatolija Sobczaka, byłego mera Sankt Petersburga, Ksienija Sobczak, hokeiści Jewgienij Małkin i Siergiej Bobrowski.

Dozhd/Biuro 24/7

Rosja: Mniej pieniędzy na rosyjskie soft power

W rosyjskim budżecie zaplanowano ograniczenie środków na wspieranie niekomercyjnych organizacji (NKO) zajmujących się wsparciem polityki zagranicznej Rosji.

– Do 2019 roku Rosyjska Rada ds. Stosunków Międzynarodowych (РСМД) oraz Fundacja wsparcia dyplomacji publicznej im. A.M. Gorczakowa stracą łącznie około 8% wpływów z budżetu, w porównaniu z latami 2014-2016. Dla РСМД oznacza to stratę ponad 21 mln rubli w porównaniu z 2014 rokiem.

– W 2016 roku udział środków państwowych w budżetach obydwu organizacji wynosił 47% dla Fundacji Gorczakowa oraz 84% dla РСМД.

– Jedną z przyczyn ograniczenia środków budżetowych dla NKO mogą być słabe wyniki rosyjskiej gospodarki, jednak dyrektor rosyjskiego Centrum Carnegie Dmitrij Trenin uważa, że mimo dobrej bazy analitycznej rosyjscy urzędnicy i decydenci nie korzystają z analiz przygotowywanych przez NKO.

RBC

Białoruś: Traktory w imię państwowych interesów

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział dalszy rozwój przemysłu traktorowego w swoim kraju, od rozwoju którego ma zależeć dobro całej Białorusi.

– Podczas spotkania z przedstawicielami rządu głównym tematem było rozwijanie nowych modeli traktorów w oparciu o zakłady Amkodor.

– Dyrektor Amkodora, Aleksandr Szakutin, będący równocześnie senatorem zaproponował utworzenie nowej fabryki traktorów. Środki na ten cel – 350 mln dolarów – chce pozyskać z chińskiego kredytu, którego żyrantem ma zostać białoruski rząd.

– Białoruskie traktory są jednym z ważniejszych produktów eksportowych Białorusi. Eksport Mińskiej Fabryki Traktorów wzrósł w ostatnim półroczu o 28%, z czego 47% trafiło na rynek rosyjski.

Belta / Belarus Partizan

Białoruś: Pięciolatka dla opozycji

Lider ruchu „Mów Prawdę” Andriej Dmitrjew zaprezentował swój plan dla rozwoju białoruskiej opozycji na nadchodzące pięć lat. Jego zdaniem manifestacje są nieskuteczne.

– Dmitrjew chciałby skupić się na stworzeniu planu możliwych przemian. Chce szukać myślących podobnie osób zarówno w społeczeństwie, jak i wśród białoruskich władz, a także skupić się na powiększaniu roli społeczeństwa obywatelskiego i lokalnych władz.

– W swoim dokumencie lider ruchu „Mów Prawdę” zwrócił uwagę, że dla opozycji najważniejsze będą wybory do rad lokalnych w 2018 i 2022 roku, a także wybory parlamentarne w 2020 roku.

– Lider Białoruskiego Frontu Narodowego Aleksiej Janukiewicz skrytykował pomysł Dmitrjewa. Stwierdził, że opublikowany dokument powinien nosić tytuł „Co mogą zrobić Dmitrjew i Karatkiewicz, żeby wejść w struktury władzy przynajmniej na poziomie regionalnym”.

Belarus Partizan

Ukraina: Finał międzynarodowego festiwalu filmowego w Odessie

Od 14 do 22 lipca w filmowej stolicy Ukrainy w siedmiu ośrodkach wyświetlono ponad 50 filmów. Po raz ósmy przyznano nagrody za najlepsze produkcje.

– W wyniku głosowania widzów nagrodę otrzymał film „Król Belgów” Petera Brosensa i Jessiki Woodworth.

– Najlepszym filmem pełnometrażowym okazał się „Dixie Land” Romana Bondarczuka.

– Polska reżyser Agnieszka Holland otrzymała nagrodę za wkład w kino światowe.

OIFF

eastweek-12-balkan

Bośnia i Hercegowina: Dodik walczy z Sorosem

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik rozpoczął kampanię wymierzoną w działalność amerykańskiego miliardera Georga Sorosa. Głównym zarzutem prezydenta Dodika jest rzekome finansowanie przez Sorosa opozycji w Republice Serbskiej.

– Według Dodika we wsparcie opozycji mają być zaangażowane struktury fundacji Sorosa z Macedonii. Jak twierdzą prorządowe media, Soros przeznaczył na wsparcie opozycji około pięć milionów dolarów.

– Nie jest to pierwszy raz kiedy Soros staje się obiektem rządowej propagandy prezydenta Dodika. Podobne kampanie miały już miejsce w 2016 roku.

– George Soros jest regularnie oskarżany przez bałkańskich przywódców ze skłonnościami autorytarnymi o wspieranie opozycji i działanie na szkodę ich krajów.

RFE

Macedonia/Bułgaria: Zaprezentowano treść umowy o stosunkach dobrosąsiedzkich

1 sierpnia premierzy Bułgarii i Macedonii podpiszą umowę o stosunkach dobrosąsiedzkich. Porozumienie zostanie zawarte przy okazji obchodów 114 rocznicy Powstania Ilindeńskiego – pierwszego, macedońskiego zrywu narodowowyzwoleńczego.

– Po raz pierwszy w obchodach tego wydarzenie weźmie udział bułgarski premier.

– W treści porozumienia zawarte są deklaracje o współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa regionalnego. Strona bułgarska z kolei deklaruje poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Macedonii.

– Macedońscy komentatorzy zwracają uwagę na zapis, w którym pada stwierdzenie, że dokument ten został sporządzony w dwóch językach bułgarskim i macedońskim, a obydwa są sobie równoważne.

– Jest to przełomowe stwierdzenie w kontekście trwającego od lat sporu dotyczącego niezależności języka macedońskiego. Do tej pory władze Bułgarii stanowczo twierdziły, że macedoński jest jedynie dialektem bułgarskiego.

Fokus

Serbia/Kosowo: Nowy plan prezydenta Vučića

24 lipca prezydent Serbii Aleksandar Vučić opublikował wizję nowego planu uregulowania stosunków z Republiką Kosowa.

– Prezydent wspomniał o potrzebie realistycznego podejścia do problemu Kosowa oraz mimochodem przyznał Albańczykom prawo do Kosowa powołując się na Ligę Prizreńską z 1878 roku.

– Serbski prezydent odrzucił również narrację o tym,że istnieje spisek mocarstw mający unicestwić Serbię za sprawą Kosowa. Jednocześnie Vučić stwierdził, że w Serbii niestety nigdy nie było zrozumienia dla albańskiego ruchu narodowyzwoleńczego.

– Vučić porównał sytuację między Kosowem i Serbią do dialogu izraelsko-palestyńskiego z czasów przywództwa Szymona Peresa, stawiając go jako przykład rozsądnego rozwiązywania konfliktów.

– Kosowski MSZ stwierdził, że jeżeli plan Vučicia wejdzie w życie, będzie to miało pozytywne skutki dla obydwu państw. Zapowiedzi prezydenta pozytywnie przyjęli również inni politycy z Kosowa.

Blic

Facebook Comments

***

Dzisiejszego Eastweeka przygotowali dla Was: Switłana Owczarowa, Maciej Zaniewicz, Bartosz Tesławski, Kamil Hyszka, Magdalena Kotowska oraz Igor Gralczyk.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY