Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (5 – 11 sierpnia)

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: dymisji Wojciecha Balczuna, losach filmu "Matylda", rosyjskim samolocie szpiegowskim nad Waszyngtonem oraz o możliwych ćwiczeniach wojsk NATO i Serbii.

eastweek-14-ewr

Rosja – Rosyjski samolot szpiegowski przeleciał nad Pentagonem 

Nad Waszyngtonem 9 sierpnia przeleciał nie niepokojony rosyjski Tu-154 w wersji zwiadowczej. Wzbudził sensację, ale na niebie USA pojawił się legalnie, w ramach misji Otwarte Niebo.

– Maszyna przeleciała nad Waszyngtonem na wysokości 1100 metrów, sfotografowała między innymi Pentagon, Kapitol i siedzibę CIA.

– Samolot to rzadka wersja Tu-154M-LK1. Planowo Rosjanie od 2014 roku chcieli wykonywać przeloty nowym Tu-214, jednak amerykańscy wojskowi nie wyrazili na to zgody w obawie przed nieudokumentowanymi systemami śledzenia, które mógłby przenosić.

– projekt Otwarte Niebo to wspólna inicjatywa państw NATO i byłego Układu Warszawskiego które odbywają się regularnie od 1992 roku. Służą prowadzeniu legalnego rozpoznania obiektów wojskowych wśród państw sygnatariuszy. Trasy przelotów są wcześniej uzgodnione, a na pokładzie samolotu znajduje się przedstawiciel sił zbrojnych obserwowanego państwa.

Lenta.ru

Rosja – Rosjanie mówią, że wybuchu na pokładzie Tu-154 nie było

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ustami swojej przedstawiciel Swietłany Petrenko odpowiedział stronie polskiej na ustalenia, że na pokładzie samolotu Tu-154, który rozbił się w 2010 roku doszło do wybuchu. 

– Petrenko uznała, że tezy polskiej komisji są absolutnie niezrozumiałe. Przypomniała że analizy balistyczne przeprowadzone zaraz po katastrofie nie wykazały żadnych śladów wybuchów czy ładunków wybuchowych na pokładzie.

– przedstawiciel przypomniała, że jeszcze w 2011 roku obie strony, polska i rosyjska doszly do wniosku, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było uderzenie skrzydła samolotu w brzozę. Strona polska dotychczas oficjalnie nie podważała tych ustaleń.

– Polska Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. Opublikowała niedawno raport z którego wynika, że uszkodzenia lewego skrzydła samolotu wskazują na to, że zniszczenie lewego skrzydła samolotu zostało zainicjowane przed uderzeniem w brzozę. Liczne zniszczenia na skrzydle wskazują, że doszło tam do wybuchu.

Interfax / Onet

Rosja – „Matylda” jednak wejdzie do kin

Pomimo protestów, inicjowanych przede wszystkim przez byłą prokurator generalną Krymu Natalię Pokłońską, film Matylda opowiadający o romansie Mikołaja II z polską baleriną Matyldą Kszesińską wejdzie do rosyjskich kin. 

– decyzja dyrektora departamentu kinematografii rosyjskiego ministerstwa kultury Wiaczesława Telnowa położyła kres spekulacjom wokół ewentualnego zakazu wyświetlania filmu. Obraz pojawi się w rosyjskich kinach 25 października z kategorią wiekową 16+.

– przeciwko publikacji filmu protestowały w Rosji liczne środowiska związane z Cerkwią, a także deputowana Dumy Natalia Pokłońska, która składała dwukrotnie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez naruszenie uczuć religijnych. Mikołaj II jest bowiem świętym Cerkwi Prawosławnej.

– pomimo decyzji ministerstwa kontrowersje wokół filmu się nie kończą. Niektóre środowiska religijne w Rosji zapowiedziały podkładanie ognia pod kina, w których ma być wyświetlany film. Z kolei Natalia Pokłońska stwierdziła, że w ministerstwie kultury „nie ma żadnej świętości”.

Kommersant / ria.ru

Białoruś – Polski ambasador skomentował budowę białoruskiej elektrowni atomowej

Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik skomentował dla białoruskich dziennikarzy swoją wizytę w MSZ Białorusi. Dyplomata został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi w związku z wypowiedzią Witolda Waszczykowskiego, o tym że Polska nie zamierza kupować energii elektrycznej z budowanej elektrowni. 

– Pawlik stwierdził, że strona polska nie zamierza upolityczniać budowy białoruskiej elektrowni atomowej.

– Warszawa jest zainteresowana przede wszystkim bezpieczeństwem projektu i spełnianiem przez niego wszystkich norm, w tym międzynarodowych. Ambasador uznał, że rozmowy w MSZ przebiegały w dobrej atmosferze, a strony przedstawiły swoje punkty widzenia.

–  Ambasador został wezwany do MSZ po wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego dla portalu RIA Novosti, Minister powiedział w nim, że strona polska nie zamierza kupować energii z konstruowanej właśnie elektrowni atomowej, gdyż stosowane tam technologie są niebezpieczne, a ignorowanie kwestii bezpieczeństwa doprowadziło już kiedyś do katastrofy w Czarnobylu.

Tut.by

Ukraina/Polska – „Polacy zwrócili się do MSWiA z niezwykłą prośbą”

Ukraińskie media informują o apelu środowiska ekspertów i dziennikarzy do ministra Mariusza Błaszczaka o nieumieszczanie na nowych paszportach grafik przedstawiających Cmentarz Obrońców Lwowa i Kaplicy Ostrobramskiej.

– Wcześniej media informowały o inicjatywie MSWiA jako o „nieprzyjacielskim kroku Polski wobec Ukrainy”.

– Litewski i ukraiński MSZ wezwały również polskich ambasadorów w celu wyrażenia oficjalnego sprzeciwu i wręczenia noty protestacyjnej.

– Apel został opublikowany na portalu Eastbook i można go podpisać pod tym linkiem: http://www.eastbook.eu/2017/08/08/apel-do-ministra-mariusza-blaszczaka-o-usuniecie-kaplicy-ostrobramskiej-oraz-cmentarza-obroncow-lwowa-z-listy-ilustracji-nowego-polskiego-paszportu/

/Ukrainska Pravda / 24TV

Ukraina – Wojciech Balczun przestał być dyrektorem ukraińskich kolei

Polski manager Wojciech Balczun został zdymisjonowany ze stanowiska prezesa spółki Ukrzaliznycia przez premiera Wołodymira Hrojsmana. Premier stwierdził, że Balczun samodzielnie podjął taką decyzję. 

– Hrojsman podziękował Balczunowi za jego pracę podkreślając, że doprowadziła do pozytywnych zmian i że musiała być trudna, gdyż Ukrzaliznycia to skomplikowana firma.

– Media spekulują, że przyczyną rezygnacji Balczuna były jego spory z ministrem infrastruktury Wołodymyrem Omelianem. Z kolei prokurator generalny Jurij Łucenko zwrócił się do premiera Hrojsmana z wnioski o nieprzedłużanie kontraktu Balczuna.

– Omelian zapowiedział prowadzenie dalszych czystek w zarządzie ukraińskich kolei i wymianę całego zarządu na profesjonalny i apolityczny.

Wyborcza.pl

Ukraina – Wsparcie dla uczestników Majdanu

Rząd Ukrainy przeznaczył prawie 3 miliony hrywien na pomoc dla pokrzywdzonych uczestników Rewolucji Godności

– Jednorazowa pomoc w wielkości 369,8 tyś. hrywien rozdzielone będzie pomiędzy osoby z ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu.

– Pozostałą pulę  pieniędzy otrzymają uczestnicy, którzy ucierpieli w niższym stopniu.

– Jak informuje biuro prasowe rządu : „Oni chronili wolność i godną przyszłość  Ukrainy, a teraz my choć tak możemy pomoc im i ich rodzinom”.

Den Kyiv

Ukraina – Tanie połączenia do Unii Europejskiej

Opłata roamingowa na terenie Ukrainy dla połączeń z krajami Unii Europejskiej może zostać zniesiona  w roku 2019/20.

– W latach 2019-2020  prawdopodobnie podpisana będzie międzynarodowa umowa między Ukrainą a krajami Partnerstwa Wschodniego i Unią Europejską – powiedział przewodniczący NKRZI podczas środowego briefingu.

– Obecnie pracuje nad tym grupa ekspertów. Zgodnie z wnioskami uzyskanymi z ich pracy na jesieni opracowywane będą propozycje rozwiązań.

-Jak wspomniał Żywotovskyj, ukraińscy urzędnicy zakładają, że trzy letni plan jest możliwym do zrealizowania.

Den Kyiv

Ukraina – Micheil Saakaszwili chce wrócić na Ukrainę

Bezpaństwowiec Micheil Saakaszwili kontynuuje tournée po krajach Europy. Po wizycie w Polsce były prezydent Gruzji odwiedził Litwę, gdzie nie skorzystał jednak z propozycji nadania mu litewskiego obywatelstwa. Saakaszwili deklaruje chęć powrotu na Ukrainę.

– „Powinienem z powrotem otrzymać ukraińskie obywatelstwo, które zostało mi nielegalnie odebrane” – tłumaczył podczas wizyty w Wilnie Micheil Saakaszwili. „Wielu Ukraińców jest zdziwionych i poczułoby się porzuconymi, gdybym zaprzestał o nich walczyć” – dodał były gruziński prezydent tłumacząc chęć powrotu nad Dniepr. Tam jednak, według zapowiedzi zastępcy ukraińskiej służby granicznej Wasilija Serwatjuka, nie zostanie wpuszczony z powodu braku legalnego dokumentu podróży.

– Przypomnijmy: Saakaszwili był zmuszony opuścić ojczyznę w 2013 r., z powodu postawienia mu zarzutów nadużycia władzy w czasie swojej prezydentury. Były gruziński prezydent po pobycie w USA udał się w maju 2015 r. na Ukrainę, gdzie otrzymał ukraiński paszport i został gubernatorem Odessy. Rok później popadł w konflikt z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką i założył własną partię Ruch Nowych Sił.

– 26 lipca br. na polecenie Poroszenki Saakaszwili został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa z powodu rzekomego utajnienia we wniosku informacji o ciążących na nim zarzutach ze strony gruzińskich władz.

Źródła: ria.rukavkaz-uzel.eu

Rosja / Gruzja – Władimir Putin wspiera abchaską „niepodległość”

W dziewiątą rocznicę rosyjsko-gruzińskiej wojny Władimir Putin udał się z wizytą do Abchazji. Rosyjski przywódca zadeklarował dalsze wsparcie dla osetyjskiej „suwerenności” i „niepodległości”.

– 8 sierpnia, dokładnie w 9. rocznice wojny rosyjsko-gruzińskiej, Władimir Putin złożył wizytę w separatystycznej republice Abchazji. W trakcie pobytu w nadmorskiej miejscowości Picunda rosyjski przywódca spotkał się z samozwańczym prezydentem Abchazji Raulem Chadżymbą. „Gwarantujemy bezpieczeństwo i suwerenność Abchazji. Wierzę, że tak będzie dalej” – zapowiedział rosyjski prezydent.

– Wizyta Putina w separatystycznej republice Abchazji wywołała protesty ze strony władz w Tbilisi. Gruzińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że wizyta Putina „służy legitymizacji zmiany granic suwerennego kraju za pomocą militarnej agresji i czystek etnicznych”. Ubolewania z powodu wizyty rosyjskiego prezydenta wyraził także rzecznik prasowy NATO, który określił ją jako działanie „szkodzące poszukiwaniu sposobów pokojowego rozwiązania konfliktu”.

Zobacz spotkanie Władimira Putina i Raula Chadżymby:

Źródło: rferl.org

eastweek-14-balkan

Kosowo – Zatrzymano sześciu Rosjan i pięciu Serbów

We wtorek 8 sierpnia kosowska policja zatrzymała jedenastu obywateli Rosji i Serbii, którzy w sposób nielegalny przekroczyli granicę serbsko-kosowską. Prokuratura uważa, że osoby zatrzymane były powiązane z organizacjami paramilitarnymi, które szkolą się na terenie północnego Kosowa na wypadek nowego konfliktu zbrojnego.

– Ostatecznie zatrzymane osoby zostały oskarżone tylko o nielegalne przekroczenie granicy serbsko-kosowskiej. W najbliższym czasie ma dojść do ekstradycji zatrzymanych. Przedstawicielstwa dyplomatyczne Rosji i Serbii zapowiedziały podjęcie koniecznych kroków, aby zapewnić pomoc zatrzymanym.

– 10 sierpnia sąd w Kosowie nałożył na zatrzymanych grzywnę wysokości 250 euro. Po wpłaceniu wskazanej sumy grupa opuściła Kosowo, co potwierdził adwokat jednego z zatrzymanych.

Balkaninsight ; RFE

Kosowo – Koalicja blokuje wybór przewodniczącego parlamentu

Pat w kosowskim parlamencie trwa już drugi tydzień. Zwycięzca ostatnich wyborów, koalicja PAN (PDK+AAK+NISMA) w dalszym ciągu nie dysponuje większością głosów w parlamencie i tym samym nie może przeforsować swoich kandydatów na przewodniczącego zgromadzenia oraz premiera.

– Główną osią sporu między koalicją a pozostałymi partami jest kandydatura Kadria Veseljego na stanowisko przewodniczącego parlamentu. Zdaniem partii opozycyjnych Veselje nie wpisuje się w wymagany model dla przewodniczącego, to znaczy, w opinii tych partii nie jest człowiek skłonnym do dialogu i budowania mostów między różnymi stronnictwami politycznymi.

– W ubiegły piątek lider koalicji PAN zapowiedział, że są gotowi do zmiany kandydata na przewodniczącego parlamentu w zamian za poparcie Ramusha Haradinaja na szefa rządu Kosowa. Propozycja ta została odrzucona przez opozycje.

– W związku z brakiem politycznego konsensusu politycy koalicji blokują obrady parlamentu.

RFE

Serbia – Ćwiczenia z krajami NATO?

Jak donoszą niektóre media w październiku przyszłego roku mają odbyć się wspólne ćwiczenia armii serbskiej z siłami NATO. Co warte odnotowania, będą to pierwsze tego rodzaju ćwiczenia na terytorium Serbii.

– Do tej pory Serbia w ćwiczeniach wojskowych NATO, w ramach Partnerstwa dla Pokoju, uczestniczyła jedynie jako obserwator. Ma się to zmienić, gdyż zapowiadane ćwiczenia REGEX18 mają odbyć się na terytorium Serbii. Do tej pory udział w ćwiczeniach potwierdziło 12 krajów uczestniczących w Partnerstwie dla Pokoju, lub będących członkami NATO.

– W odpowiedzi na medialne doniesienia, minister obrony Serbii, Aleksandar Vulin oświadczył, że ćwiczenia REGEX18 to inicjatywa regionalna, a nie natowska. Minister Vulin podkreślił też, że Serbia jest państwem neutralnym, a głównym celem ćwiczeń jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

– Serbia jest państwem z bardzo wysokim współczynnikiem niechęci wobec NATO. Jak wskazują ostatnie badania 84% mieszkańców Serbii sprzeciwia się członkostwu ich kraju w strukturach sojuszu.

Al-Jazeera ; N1

Chorwacja – Krótka wojna celna z sąsiadami

Początek sierpnia w regionie był zdominowany przez konflikt Chorwacji z innymi państwami regionu. Rząd Chorwacji postanowił podnieść cła na warzywa i owoce, oraz rozszerzyć spis produktów podlegających kontroli sanitarnej. Takie działanie spotkało się ze sprzeciwem innych państwa bałkańskich, które wystosowały nawet pismo z prośbą o mediacje do Komisji Europejskiej.

– Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia i Czarnogóra ostro sprzeciwiły się podniesieniu ponad dwudziestokrotnie opłat celnych na owoce i warzywa. Przez cały ubiegły tydzień prowadzone były stosowne negocjacje, a w Sarajewie doszło do spotkania ministrów odpowiednich resortów. Unia Europejska wezwała wszystkie strony do powstrzymania się od eskalacji konfliktu.

– Niektóre państwa, takie jak Serbia, odpowiedziały na nowe opłaty wprowadzone przez Chorwatów wprowadzając analogiczne opłaty celne dla produktów z Chorwacji. Chorwacja wprowadziła też trwającą kilka dni blokadę dla produktów pochodzących z wyżej wymienionych krajów.

– Ostatecznie, pod naporem ofensywy dyplomatycznej państwa bałkańskich ministerstwo rolinictwa Chorwacji zdecydowało się przywrócić wcześniejsze opłaty celne.

RFE

Chorwacja – Obchody operacji „Oluja”

W Chorwacji odbyły się uroczystości upamiętniające operację „Oluja” z 1995 roku. Jak zwykle przy okazji tego rodzaju rocznic doszło do tarć na linii Zagrzeb-Belgrad. Główne uroczystości miały miejsce w mieście Knin.

– Prezydent Kolinda Grabar Kitarović w swoim okazjonalnym przemówienia stwierdziła, że operacja „Oluja” jest największym zwycięstwem w dziejach Chorwacji. W trakcie swojej mowy Kitarović odwołała się do uniewinnienia przez Trybunał Haski generała Antego Gotoviny. Zdaniem Kitarović jest to najlepszy dowód na to, że świat poznaje prawdę o operacji „Oluja”.

– Tego typu wypowiedzi spotkały się z oczywistą reakcją ze strony Serbii, dla których Ante Gotovina jest zbrodniarzem wojennym i ucieleśnieniem zła jakie spotkało Serbów w trakcie wojny.

– Według chorwackiej policji w tym roku w uroczystościach wzięło udział mniej osób niż w latach poprzednich.

– 5 sierpnia w Chorwacji jest obchodzony jako Dzień Zwycięstwa. Dzień wcześniej w Serbii obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach i Wygnanych Serbach. Sierpniowe święta odnoszą się do operacji „Oluja” z 1995 roku, czyli chorwackiej ofensywy na regiony Chorwacji zamieszkałe przez ludność serbską. Punktem kulminacyjnym „Oluji” było zdobycie miasta Knin. W wyniku operacji zginęło prawie dwa tysiące Serbów a około 150 tysięcy zostało wygnanych ze swoich domów. „Oluja” trwała od 4 do 8 sierpnia.

B92 ; Al-Jazeera ; JV

Macedonia – VMRO bojkotuje prace parlamentu

Deputowani VMRO-DPMNE w środę 9 sierpnia zablokowali pracę parlamentu poprzez okupację mównicy. Do blokady mównicy doszło w wyniku wykluczenia deputowanego tej partii z obrad parlamentu przez przewodniczącego, Talata Xhaferiego.

– Obrady dotyczyły powołania nowego szefa prokuratory, w miejsce Marka Zvrlevskiego, którego na tą funkcję powołało jeszcze VMRO-DPMNE. Partia Gruevskego kategorycznie sprzeciwiła się odwołaniu prokuratora.

– Członkowie rządzącego SDSM twierdzą, że Zrlevski nie wywiązywał się ze swoich obowiązków ignorując doniesienia o przestępstwach popełnianych przez polityków rządzącej VMRO-DPMNE. Zdaniem VMRO zmiany w prokuraturze dokonywane przez Zaeva mają charakter polityczny i służą politycznej zemście.

– W odpowiedzi na blokadę mównicy Talat Xhaferi wezwał ochronę parlamentu i ogłosił przerwę w obradach.

– Zmiany w systemie sprawiedliwości Macedonii są częścią sztandarowego programu reform rządu Zaeva „3-6-9”, który ma na celu jak najszybsze przeprowadzenie w kraju reform umożliwiających rozpoczęcie procesu akcesyjnego do UE i NATO.

Tajnug 

Macedonia – Wyznaczono termin wyborów samorządowych

Przewodniczący macedońskiego parlamentu, Talat Xhaferi wyznaczył termin tegorocznych wyborów samorządowych na 15 października. Kampania wyborcza ma rozpocząć się we wrześniu.

– W maju tego roku wygasły mandaty władz lokalnych w Macedonii. W związku z zawirowaniami politycznymi jakie miały miejsce na początku tego roku, nie było możliwości przeprowadzania uczciwych wyborów samorządowych. Obecnie władze lokalne sprawują władze w oparciu o przedłużenie mandatu na podstawie uchwały macedońskiego parlamentu.

– Nadchodzące wybory samorządowe będą ważnym sprawdzianem dla rządu Zorana Zaeva. Będą to pierwsze wybory od objęcia przez niego sterów władzy w Macedonii, a tym samym testem poparcia dla jego reform i kursu w jakim zmierza państwo pod jego kierownictwem.

– Wybory samorządowe mają duże znaczenie w życiu politycznym Macedonii. Funkcje samorządowe są często bardziej prestiżowe niż te centralne, gdyż gwarantują swobodne wprowadzanie swoich ludzi do struktur władz lokalnych. Samorządowców często nazywa się lokalnymi satrapami. Wybory samorządowe są też szczególnie ważne dla społeczności albańskiej, zamieszkującą zachodnią część kraju.

Al-Jazeera

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY