Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

MSWiA nie rezygnuje z wizerunku Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich na paszportach

MSWiA zaprzecza doniesieniom RMF FM o tym, jakoby resort miał się "po cichu wycofać" z wprowadzenia wizerunków Kaplicy Ostrobramskiej i Cmentarza Obrońców Lwowa na kartach nowego paszportu.

O takiej możliwości informował portal RMF 24 powołując się na nieoficjalną informację pochodzącą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – organizatora akcji „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego ministerstwa.

– „Ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Głosowanie na stronie internetowej ma charakter konsultacji społecznych. Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane” – informuje Wydział Prasowy MSWiA.

Kampania „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” została zainicjowana przez MSWiA oraz Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski. W jej ramach można wybrać ilustracje, jakie znajdą się na kartach nowego paszportu. Obecnie najwięcej głosów zebrały Kopiec Czynu Niepodległościowego oraz zdjęcie Gabriela Narutowicza i Józefa Piłsudskiego. Ostra Brama znajduje się w czołówce głosowania uzyskując 73,5 tys. głosów. Cmentarz Orląt Lwowskich miał się znaleźć na paszporcie niezależnie od wyników głosowania.

W związku z umieszczeniem wizerunków obiektów znajdujących się na terenie Ukrainy i Wilna swój sprzeciw wyraziły ambasady tych państw.

Pod apelem o nieumieszczanie Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich na polskim paszporcie w trosce o nasze relacje z Litwą i Ukrainą podpisało się również 216 ekspertów i dziennikarzy. W najbliższym czasie apel w formie pisemnej zostanie przekazany na ręce ministra Mariusza Błaszczaka.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Komentarze 2
Dodaj komentarz

  1. Jakub.J pisze:

    Jako zwolennicy Demokracji (a raczej Demokratury), powinniście zaakceptować wybór Polaków. Niech Polacy sami się wypowiedzą, jest głosowanie. Ja napisałem wyraźnie, że nie popieram tego typu inicjatywy, ale jako ideowiec, uznaje zasadę „większośc ma zawsze rację”. Tak więc, skoro większość głosujących opowie się za umieszczeniem tych symboli, to wara innym do tego. Niech sobie Ukraińcy czy Litwini protestują, to nasze paszporty, a nie ich.

    • MZ pisze:

      Niestety w tym konkursie głosować może obywatel każdego państwa, nie tylko Polski i to wielokrotnie. Wyniki takiego głosowania jest zatem bardzo łatwo zmanipulować i w żadnej mierze nie odzwierciedlają one wyboru Polaków.