Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Apanowicz

Jak podróżować rosyjskimi pociągami? Krótki przewodnik

  • Rosja
Pomimo swoich rozmiarów, Rosja dysponuje jednym z najlepiej rozwiniętych systemów transportu, który w większości przypadków pozwala na dojazd nawet do małej wioseczki. Chodzi oczywiście o część europejską.

Za Uralem, ze względu na jeszcze większe odległości i surowszy klimat, pokonywanie dystansów międzymiastowych jest niewątpliwie o wiele trudniejsze. Należy pamiętać, że podróżowanie po Rosji, ze względu na jej rozmiar oraz warunki atmosferyczne będzie różniło się w wielu aspektach od tego, co znamy z Polski czy innych krajów europejskich.

Do najpopularniejszych środków transportu w Rosji należą niewątpliwie pociągi. Jeżeli planuje się podróż po tym kraju, szczególnie w miejsca oddalone od dużych ośrodków miejskich, trzeba przygotować się na pewną elastyczność swoich planów oraz pamiętać o fakcie, iż pomimo dobrze rozwiniętej sieci kolei, nie wszędzie będziemy mogli się dostać tym środkiem transportu.

W nazewnictwie rosyjskim występują dwa różne określenia na pociąg: электрички (elektryczki) oraz поезда (pojezda).

Elektryczki

Miejska elektryczka; Źródło: commons.wikimedia.org

Miejska elektryczka; Źródło: commons.wikimedia.org

Są to pociągi wyglądające jak nasze pociągi bezprzedziałowe. Jeżdżą na krótkich, 3-4-godzinnych, dystansach, łączących pobliskie miasta, oraz służą jako kolej dojazdowa do dużych aglomeracji miejskich. Bilet na ten rodzaj pociągu jest dość tani i cena nie powinna nas zaskoczyć. Kupuje się go w kasie lub biletomatach, przed podróżą. Zazwyczaj zakupu można dokonać także u konduktora w pociągu. Dotyczy to takich sytuacji, w których kasa dworcowa jest nieczynna.

Rzeczą wartą uwagi jest fakt, iż bardzo często na stacjach, gdzie kupujemy bilet w kasie, aby wejść na peron musimy przejść przez bramki; system identyczny jak w metrze. W takim wypadku warto zachować bilet w nienaruszonym stanie, aby móc wyjść potem z peronu do miasta. Reguła ta obowiązuje w większości dużych miast.

Pociągi dalekobieżne

Pociąg dalekobieżny; commons.wikimedia.org

Pociąg dalekobieżny; commons.wikimedia.org

W 90% składają się z wagonów sypialnych. Na trasie Moskwa – Petersburg kursuje szybki pociąg Сапсан (Sapsan), który pomimo iż nie ma wagonów sypialnych i podróż nim trwa około 4 godziny nazywany jest поездом (pojezd). Podróżowanie pociągiem z wagonami sypialnymi znacznie się różni od tego, co znamy z podróży po Polsce i Europie Zachodniej.

Krótki przewodnik jak podróżować rosyjskimi pociągami:

Po pierwsze, kupić bilet.

Bilet na pociąg możemy kupić albo w kasie na dworcu, albo za pomocą strony internetowej.

pass.rzd.ru – to oficjalna strona rosyjskich kolei. Aby dokonać zakupu, należy się najpierw zarejestrować (istnieje wersja angielska). Możliwe są płatności kartą.

www.tutu.ru – to strona pośrednika. Bilety są droższe, jednak zbiera się na niej punkty, które można potem wymieniać na nagrody.

Osobiście preferuję stronę oficjalną. Ciężko jest jednak dopasować za jej pomocą przesiadki podczas przejazdów łączonych.

sapsan-rzd.ru – na tej stronie można kupić bilety na szybki pociąg relacji Moskwa – Petersburg.

Typowy dworzec kolejowy. Kanasz- główny węzeł komunikacyjny w Republice Czuwaszji

Typowy dworzec kolejowy. Kanasz- główny węzeł komunikacyjny w Republice Czuwaszji

Rodzaje biletów:

W pociągach istnieje 5 klas wagonów:

сидячий (sidjaczyj) – wagony z miejscami wyłącznie siedzącymi. Występuje tylko na krótkich trasach.

плацкартный (plackartnyj) i купе (kupe)
Dwie najpopularniejsze klasy sypialne. Występują we wszystkich pociągach.

СВ (SW) i люкс (ljuks)

Klasy luksusowe. Wagony tego typu występują tylko w niektórych składach.

Najtańszą, a zarazem najpopularniejszą klasą jest плацкарта (plackarta). Wagony składają się z 54 miejsc. Ceny biletów różnią się w zależności od miejsca. Najdroższe są miejsca dolne. Najtańsze znajdują się na górnej bocznej półce.

Autor: Anna Woźniak

Autor: Anna Woźniak

Inny rodzaj wagonów stanowią купе (kupe), które są też droższe. Wagon podzielony jest na czteroosobowe zamykane przedziały, w których znajdują się dwa miejsca dolne i dwa górne.

Nasuwa się pytanie, który przedział wybrać. Podróżującym samotnie lub we dwójkę polecam plackartę – ma się tam do dyspozycji większą przestrzeń, czego niestety brakuje w kupe.

Po drugie, wsiąść do pociągu

Przed wejściem проводница (prowadnica), odpowiednik konduktora, sprawdza nam bilet i paszport. Należy pamiętać, iż przy zakupie biletu podajemy wszystkie swoje dane tak jak mamy w paszporcie, tzn. imię, nazwisko, kraj pochodzenia czy numer paszportu – później znajdują się one na bilecie.

Dworzec kolejowy w Sarańsku widziany z pociągu

Dworzec kolejowy w Sarańsku widziany z pociągu

Po wejściu do wagonu musimy odnaleźć swoje miejsce. Zajmujemy je i czekamy, aż проводница (prowadnica) wyda nam pościel. W skład zestawu wchodzi nawleczka na poduszkę, dwa prześcieradła (jedno z nich służy do nakrycia się) oraz ręcznik. Przy zakupie biletu można kupić również pościel. Jeżeli tego nie zrobimy, jest taka możliwość w pociągu. Oczywiście można jej nie kupować, nie jest to obowiązkowe.

Inne rzeczy, które warto wiedzieć:

Należy pamiętać, iż pociągi jeżdżą według czasu moskiewskiego.
Na początku każdego wagonu znajduje się miejsce z czajnikiem, gdzie możemy przygotować sobie herbatę lub kawę.

Pociągowy czajnik

Pociągowy czajnik

U проводницы (prowadnicy) możemy poprosić o darmowy kubek, którego będziemy mogli używać podczas całej podróży.

Warto mieć ze sobą ubranie, w które możemy się przebrać na czas podróży pociągiem.

Ceny biletów na pociągi znacząco się różnią. Sami Rosjanie śmieją się, że tak naprawdę nikt nigdy nie rozumiał, nie rozumie i nie zrozumie reguł rządzących cenami biletów.

Rosyjskie pociągi są dość czyste, nawet w przypadku stosunkowo starych (20 letnich) wagonów.

Przed opuszczeniem pociągu musimy oddać prowadnicy pościel oraz kubek.

Postój na niektórych stacjach może trwać godzinę albo dłużej. Jest to czas, kiedy możemy się przewietrzyć i kupić sobie jedzenie. Warto jednak mieć swój prowiant, ponieważ ceny produktów na stacjach oraz w pociągu będą znacznie wyższe.

Sklepik dworcowy

Sklepik dworcowy

W pociągach obowiązuje całkowity zakaz palenia.

W niektórych wagonach może być puszczana muzyka – wagonowe radio. Zdarzyło mi się usłyszeć nawet piosenki Maryli Rodowicz.

Najważniejszym miejscem w pociągu jest to, które posiada dostęp do gniazdka elektrycznego. Czasami проводница (prowadnica) udostępnia przedłużacz, co naprawdę ułatwia życie.

Facebook Comments

***

Artykuł powstał w ramach projektu „Dziennikarstwo w czasach dezinformacji. Jak pisać o Polsce w Rosji i Rosji w Polsce?” dzięki wsparciu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przyznanemu w drodze VI Otwartego Konkursu.

Zdjęcie główne: commons.wikimedia.org; Pozostałe zdjęcia: Anna Apanowicz
Anna Apanowicz
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY