Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Bartek Tesławski

„Rubinowe oczy Kremla” – dobra książka o Rosji, a nie o rosyjskiej polityce

Do naszej redakcji trafiła niedawno książka Macieja Jastrzębskiego "Rubinowe oczy Kremla: Tajemnice podziemnej Moskwy". Chciałoby się powiedzieć, wreszcie dobra książka o Rosji, a nie rosyjskiej polityce.

Książka jest naprawdę interesująca, autor musiał się nieźle napracować, żeby dostać się do aż takich szczegółów związanych z Metrem – 2 czy podziemiami Kremla. Sceny ze spacerów po podziemnej Moskwie przypominają dobre filmy sensacyjne albo zapiski Stalkera z serii Metro 2033.

Najcenniejszym zasobem autora pozostaje jednak Wujek Borka, który stanowi fundament całej książki. Nie należy tego traktować jako wady, jednak zastanawia na ile reportaż jest reportażem, a na ile opowieścią starszego pana dla swojego polskiego przyjaciela. Postać ta stanowiła fundament wcześniejszej książki Jastrzębskiego „Matrioszka Rosja i Jastrząb”.

Autor nie próbuje orientalizować Rosji, nie udowadnia że jest ona dzikim krajem. Skupia się na fascynujących tajemnicach, które skrywa to miasto, ale bez typowo polskich połajanek dla rosyjskich ubogich krewnych. Lektura pochłania, nie dłuży się i pozwala odpocząć od codzienności stosunków polsko – rosyjskich.

Facebook Comments
Bartek Tesławski
Bartek Tesławski
Zastępca redaktora naczelnego Eastbook.eu

Internacjolog, Warszawiak i miłośnik Europy Wschodniej. Nieuleczalny białorusofil.

Kontakt: bartek@teslawski.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY