Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (4 maja)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o wydaleniu z Rosji Tomasza Maciejczuka, dostawie na Ukrainę przeciwpancernych rakiet Javelin z USA oraz NATOwskich perspektywach Macedonii.

Rosja – Protesty przeciwko blokadzie Telegramu

W Moskwie, na prospekcie Sacharowa odbyły się protesty przeciwko blokadzie komunikatora Telegram.

– Na protestach pojawiło się zdaniem organizatorów 10 tysięcy ludzi, policja policzyła 7,5 tysiąca.

– Organizatorem protestu była Libertariańska Partia Rosji, wziął w nich udział również Aleksiej Nawalny.

– Protesty zostały wywołane blokadą w Rosji dostępu do komunikatora po tym, jak jego twórca Paweł Durow odmówił udostępnienia FSB kluczy szyfrowania. Niedawno minister komunikacji Nikołaj Nikiforow zapowiedział, że ten sam los może spotkać popularny komunikator Viber.

Meduza, RBK

Rosja – Wydalenie Tomasza Maciejczuka na 30 lat

Kontrowersyjnego polskiego dziennikarza Tomasza Maciejczuka wydalono z Federacji Rosyjskiej.

– Maciejczuk dostał zakaz wjazdu na terytorium Rosji przez najbliższe 30 lat.

– Senator Aleksiej Puszkow stwierdził, że Maciejczuka nie można nazywać dziennikarzem, a zwykłym „samozwańcem”. Określił go jako skandalistę i rusofoba.

– Maciejczuk od 2016 roku posiada również pięcioletni zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy. Więcej o jego historii można przeczytać tutaj.

Ukraina.ru

Ukraina – Atak na dziennikarza Mustafę Najema

Dziennikarz i deputowany Rady Najwyższej Mustafa Najem został napadnięty w centrum Kijowa.

– Na dziennikarza napadło kilku około 20-letnich napastników, według niepotwierdzonych informacji byli to obywatele Rosji. Pobity dziennikarz trafił do szpitala.

– Przyczyną pobicia było zwrócenie przez Najema uwagi kierowcy czarnego Mercedesa, że narusza zasady ruchu drogowego.

Друзья, до вас могут дойти новости о происшествии с моим участием. В целом, ничего экстраординарного. Кубик на…

Publiée par Mustafa Nayyem sur lundi 30 avril 2018

– Po tym wydarzeniu Najem złożył wniosek do prokuratury, od tamtego czasu ma otrzymywać listy z pogróżkami.

Inforesist, Ukraińska Prawda

Ukraina – Dostawa rakiet Javelin z USA

Według informacji Radia Swoboda na terytorium Ukrainy dostarczono pierwsze zestawy rakiet przeciwpancernych Javelin.

– Informację Radia, pochodzącą pierwotnie ze źródeł w Departamencie Stanu potwierdził ostatecznie prezydent Petro Poroszenko.

– Całościowy kontrakt na zakup rakiet i wyrzutni na sumę 47 mln. USD został przyjęty przez USA we wrześniu 2017 roku.

– USA początkowo wstrzymywały się ze sprzedażą rakiet Ukrainie. Według różnych źródeł przyczyną obaw była możliwość przedostania się rakiet w ręce separatystów lub ewentualna reakcja Moskwy na taką pomoc.

Hromadske

Białoruś – Zwolnienia w białoruskim rządzie

W ostatnim tygodniu Aleksandr Łukaszenka zwolnił z pełnionych funkcji Ministra Energetyki oraz kierowników Inspektoratu Ochrony Roślin i Zwierząt.

– Minister Energetyki Władimir Potupczik pożegnał się ze stanowiskiem 2 maja. Wg. kanału Biełta przyczyną zwolnienia był jego patronat nad nielegalnym rodzinnym biznesem.

– Tego samego dnia zwolniony został Siergiej Nowikow oraz jego zastępca, Aleksandr Duńkowicz. W tym wypadku przyczyną miało być podjęcie niewystarczających kroków w celu zwalczenia korupcji w podległych im organizacjach.

– Można spekulować czy pośrednimi przyczynami zwolnień w przypadku wszystkich trzech osób nie są ostatnie wpadki białoruskiego rządu – awaria na terytorium budowanej elektrowni atomowej w Ostrowcu oraz kolejne fazy sporów handlowych z Rosją wokół eksportu białoruskich produktów spożywczych.

Tut.by

Bośnia i Hercegowina – Zatrzymanie gen. Atifa Dudakovicia

27 kwietnia br. na terenie miasta Bihać zatrzymano byłego dowódcę 5. Korpusu Armii Republiki BiH gen. Atifa Dudakovicia, oskarżonego o dokonanie zbrodni wojennych w trakcie wojny latach 90.

– Wraz z Dudakoviciem zatrzymano 11 byłych oficerów Armii Republiki BiH, którzy w latach 90. Zajmowali stanowiska dowódcze. Dudaković oskarżony jest o popełnienie zbrodni wojennych nad ludnością cywilną.

– Wydarzenie to zaostrzyło retorykę polityczną w kraju oraz wywołało duże niezadowolenie wśród Boszniaków, którzy uznają Dudakovicia za bohatera narodowego. Na terenie całego kraju odbyły się demonstracje i wiece poparcia dla zatrzymanego generała.

Radio Sarajevo

Chorwacja / Serbia – Masowe demonstracje

1 maja br. w Zagrzebiu i Belgradzie zorganizowano masowe protesty, które towarzyszyły obchodom Międzynarodowego Święta Pracy. Powodem demonstracji była zła sytuacja ekonomiczna oraz niezadowolenie mieszkańców polityką obecnych władz.

– W Chorwacji protest zorganizowało Zrzeszenie Samodzielnych Związków Zawodowych Republiki Chorwacji oraz Macierz Chorwackich Związków Zawodowych. Protestujący żądali poniesienia płac, poprawy warunków pracy, reformy służby zdrowia, sądownictwa i administracji publicznej, a także przywrócenie zaufania opinii publicznej do władz państwa.

– Protesty odbyły się także w stolicy Serbii – przedstawiciele Zjednoczonych Obywatelskich Związków Zawodowych „Nezavisnost” oraz Zrzeszenia Niezależnych Związków Zawodowych protestowali na Placu Nikole Pašicia w centrum Belgradu. W demonstracji uczestniczył także minister pracy Zoran Đorđević.

Al Jazeera

Macedonia – otwarte drzwi NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, iż Macedonia zostanie przyjęta do NATO, gdy zakończy spór z Grecją w sprawie nazwy państwa „Macedonia“.

– Stoltenberg podkreślił, iż strona grecka wyraziła gotowość do rozwiązania tej kwestii spornej.

– Ocenił on także, iż przystąpienie Czarnogóry do NATO wpłynęło na stabilność regionu Bałkanów Zachodnich oraz ukazało politykę „otwartych drzwi“ dla krajów bałkańskich.

– Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich NATO dyskutowali o postępach widocznych w przypadku Macedonii i Bośni, które zmierzają do integracji północnoatlantyckich.

Blic

Chorwacja – Śledztwo w sprawie Šešelja

Prokurator Generalny Republiki Chorwacji Dražen Jelinić zapowiedział rozpoczęcie śledztwa w sprawie zbeszczeszczenia flagi Chorwacji przez Vojislava Šešelja w Parlamencie Serbii.

– Šešelj miał zdeptać chorwacką flagę. W rezultacie delegacja Parlamentu Chorwacji, która przebywała z oficjalną wizytą w Belgradzie, opuściła kraj.

– Ponadto, Vojislav Šešelj, przewodniczący Serbskiej Partii Radykalnej w 2016 r. został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze na karę 10 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione w latach 90. Mimo to wciąż pełni on w Serbii funkcje publiczne.

Telegraf

Bułgaria – Bezrobocie spada do rekordowego poziomu

Według danych Eurostatu, z końcem marca Bułgaria osiągnęła rekordowo niską dla siebie stopę bezrobocia.

– Bezrobocie spadło do 5.2%. Oznacza to, że niezatrudnionych w Bułgarii pozostaje około 180 tysięcy osób.

– Poziom ten jest najniższy od roku 1989.

– W tym samym okresie minionego roku, liczba bezrobotnych wyniosła nieco ponad 210 tysięcy osób.

Vesti

Bułgaria – Park Pirynu uratowany?

Sąd Najwyższy Bułgarii anulował decyzję byłej minister środowiska Iriny Kostowej w zakresie aktualizacji planów rozwoju Parku Narodowego Pirynu.

– Irina Kostowa zaakceptowała plany rozszerzeżenia koncesji na budowę w Parku Pirynu, ponieważ, w jej przekonaniu, nie stwarzały on zagrożenia dla miejscowej przyrody.

– Decyzja nie jest ostateczna i ministerstwo ma 14 dni na odwołanie.

– Protesty w obronie parku Pirynu trwają od grudnia ubiegłego roku, kiedy to ekolodzy zwrócili uwagę na zagrożenie, jakie stanowiły dla parku poszczególne zapisy w rozszerzonej koncesji.

BalkanInsight

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY