Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: Radosław Sikorski o Partnerstwie Wschodnim w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli gościł dziś Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Radosław Sikorski, na roboczym spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Na spotkaniu z polskimi europosłami Europejskiej Partii Ludowej (należą do nich PSL i PO) – najsilniejszej frakcji w Parlamencie Europejskim,  zapowiedział trzykrotną wizytę Catherine Ashton – Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa w ciągu nadchodzących 4 miesięcy: 12 kwietnia, 24 maja oraz w dniach 2-4 lipca.

Radosław Sikorski, foto: Wikimedia Commons

Radosław Sikorski, foto: Wikimedia Commons

Celem zaproszenia Pani Ashton do Polski jest sprawienie by „poczuła, jak wygląda Partnerstwo Wschodnie widziane oczami Warszawy.” Podczas jednego ze spotkań planowany jest udział Wysokiej Przedstawiciel w konferencji w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Z punktu widzenia Partnerstwa Wschodniego, na uwagę zasługuje w szczególności majowe spotkanie w Sopocie, na którym ma dojść do nieformalnego spotkania krajów członkowskich Partnerstwa Wschodniego.

„(…)  w Sopocie zadecydujemy też, jak ma wyglądać Grupa Przyjaciół Partnerstwa  Wschodniego. (…) Są inne kraje zainteresowane Partnerstwem. Jest Turcja, jest Szwajcaria, która chce dać pieniądze, jest Norwegia,  są Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia, i w naszej koncepcji przyjaciele Partnerstwa to mają być kraje jednocześnie takie jak Rosja, które chcą uczestniczyć w niektórych projektach Partnerstwa, np.: modernizacja przejść granicznych z Obwodem Kaliningradzkim, czy jakieś inne elementy współpracy transgranicznej, ale jednocześnie kraje, które chcą się podpiąć i wykorzystać dobre pomysł w ramach Partnerstwa i je wesprzeć.”

Posłuchaj nagrania: Sikorski o Partnerstwie Wschodnim

Grupa Przyjaciół PW to projekt, który narodził się na spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszechradzkiej w początku marca bieżącego roku w Budapeszcie. Pomysł ten jest analogiczny do Grupy Przyjaciół Rosji w Unii Europejskiej. Przy okazji Sikorski ujawnił brak zgody na udział Rosji w tym spotkaniu.

„Jak pewnie wiecie, grupa przyjaciół Rosji jest bardzo silnym lobby w UE i prezydencja francuska chciała zaprosić Federację Rosyjską na to spotkanie. Natomiast my i część państw Partnerstwa uważa, że jeżeli mają być kraje trzecie, to powinno to być w innej formule.”

Posłuchaj nagrania: Radosław Sikorski o Grupie Przyjaciół Partnerstwa Wschodniego

W Sopocie ma dojść do ustalenia formy współpracy Grupy Przyjaciół Partnerstwa Wschodniego i samych Państw Partnerstwa Wschodniego. Określeniu mają ulec zasady wpłacania i wypłacania środków na ten cel.

Minister Sikorski mówił także, o wyborze przed jakim stoi Ukraina w ramach współpracy gospodarczej. Zaznaczył, że nie do pogodzenia jest integracja przestrzeni gospodarczej Rosji, Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy, i jednoczesne zacieśnianie współpracy celnej z Unią Europejską. W tym aspekcie Ukraina musi dokonać wyboru.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY