Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 07.04.2010 pierwsza rocznica zamieszek kwietniowych w Kiszyniowie

W środę 7 kwietnia władze Mołdowy organizują uroczystości na cześć ofiar zeszłorocznych zamieszek kwietniowych.

Zamieszki w Kiszyniowie 07 kwietnia 2009 fot. Wikimedia Commons

Zamieszki w Kiszyniowie 07 kwietnia 2009; Wikimedia Commons

Na godzinę 8.00 zaplanowane jest nabożeństwo w centralnej cerkwi Kiszyniowa. Następnie, na głównym prospekcie miasta odbędzie się prezentacja projektu pomnika upamiętniającego zeszłoroczne zajścia. Otwarta zostanie również wystawa fotografii poświęconych tym wydarzeniom. A w południe na kiszyniowskim cmentarzu zostaną złożone kwiaty na grobie Valerija Boboka, zmarłego podczas zamieszek. Na wieczór zaplanowany jest pamiątkowy koncert.

Przypomnijmy, w kwietniu zeszłego roku w Mołdowie odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała rządząca do tej pory Partia Komunistyczna, zdobywając 49,48% głosów. Opozycja domagała się powtórki wyborów, zarzucając władzy liczne fałszerstwa. 6 kwietnia w proteście partie opozycyjne wraz z miejscowymi organizacjami pozarządowymi zorganizowały pokojową manifestację, która zgromadziła ok. 15 000 osób. Następnego dnia manifestacja przerodziła się w zamieszki – tłum wdarł się m.in. do budynku parlamentu i zaatakował pałac prezydencki. Zamieszki zostały stłumione siłą, śmierć poniosło trzech mężczyzn, wśród nich wspomniany Valerij Bobok. Wyłoniony w kwietniowych wyborach parlament nie był w stanie wybrać prezydenta, dlatego w lipcu odbyły się kolejne wybory parlamentarne (29.07.2009), w wyniku których do władzy doszła antykomunistyczna opozycja (mimo że komuniści zdobyli 48 na 101 mandatów). Liderem sformułowanego przez partie opozycyjne Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej został Vlad Filat, który od września 2009 roku pełni urząd premiera Mołdowy. Rząd premiera Filata objął jasny proeuropejski kurs, co potwierdziła ostatnia wizyta w Brukseli, gdzie V. Filatowi udało się przekonać Unię Europejską do wsparcia reformy mołdowskiej gospodarki na kwotę ponad 2,5 miliarda dolarów.

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY