Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Unia Europejska: 3.05.2010 Światowy Dzień Wolności Prasy

autor: Anna WoźniakŚwiatowy Dzień Wolności Prasy ustalony został 20 grudnia 1993 r. przez ONZ na wniosek UNESCO.
Głównym jego celem jest promowanie wolności prasy na świecie. Wolna, pluralistyczna i niezależna prasa jest podstawowym elementem funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.
Wolność wypowiedzi jest jednym z podstawowych praw i została zapisana jako 19 artykuł Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez ONZ.
Media w dzisiejszych czasach są potężnymi organizacjami które w sposób istotny wpływają na opinię publiczną. Brak obiektywizmu, różnorodności wypowiedzi godzi w podstawy demokracji w państwie. Wiele mediów po dziś dzień związanych jest z określoną propagandą.
Cenzura, represje i wymuszenia wobec dziennikarzy nadal stosowane są przez władze nie demokratycznych państw.
Reporters Without Borders oblikowało na stronie internetowej listę „Czterdziestu drapieżników wolności prasy”.
Wśród 40 polityków, urzędników państwowych, religijnych, milicji i organizacji przestępczych niekorzystnie wpływających na wolność mediów znalazł się prezydent Białorusi i prezydent Azerbejdżanu.

Źródła: Wikipedia
www.en.rsf.org

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY