Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Unia Europejska: 12 maja 2010 5 lat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa

W Brukseli odbyło się dziś doroczne sprawozdanie z realizacji Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Raport obejmował okres od 2004 r., a więc od zainicjowania EPS do końca roku 2009.

Catherine Ashton źródło: Wikimedia Commons

Catherine Ashton źródło: Wikimedia Commons

„Europejska Polityka Sąsiedztwa to udane przedsięwzięcie, które może wylegitymować się konkretnymi osiągnięciami” oświadczyła Catherine Ashton, dodając iż „nadal pozostaje nam wiele do zrobienia i naszą powinnością jest prowadzić działania, które uczynią naszą część świata bezpieczniejszą, stabilniejszą i bogatszą. (…) Nasi przyjaciele w Europie i w regionie Morza Śródziemnego jako pierwsi będą mogli czerpać korzyści z aktywniejszej, spójniejszej i skuteczniejszej polityki sąsiedztwa.” obiecała C. Ashton.

Wśród konkretnych osiągnięć EPS w oficjalnym komunikacie wymieniono m.in.:
poprawę sposobu sprawowania rządów – co mają potwierdzać ostatnie wybory prezydenckie na Ukrainie i parlamentarne w Mołdawii
– podpisane umowy o ułatwieniach wizowych z Ukrainą i Mołdawią, a w niedalekiej przyszłości również z Gruzją
– intensyfikacja wymiany handlowej – w latach 2004-2008 o 63& wzrósł unijny eksport, a o 91% import z państw objętych EPS
– współpraca w dziedzinie energetyki – w 2009 Ukraina i Mołdawia uzyskały zgodę na przystąpienie do Traktatu o Wspólnocie Energetycznej, a Gruzja uzyskała status obserwatora.

Dodajmy, że w budżecie na lata 2007-2013 UE przeznaczyła 12 mld. euro na realizację EPS.

źródło: http://europa.eu

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY