Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina 18.05.2010: Krym – raj utracony Tatarów

Raj utracony Tatarów

Około 20 tysięcy Tatarów krymskich demonstrowało w Symferopolu z okazji 66 rocznicy deportacji z Krymu.

Flaga Tatarów Krymskich źródło: Wikimedia Commons

Flaga Tatarów Krymskich źródło: Wikimedia Commons

Demonstranci domagali się zwrotu ich historycznego terytorium z którego w 1944 roku na rozkaz Józefa Stalina zostali bestialsko wysiedleni w nieprzyjazne ostępy Azji Centralnej.

Nie uznawany w Federacji Rosyjskiej i na Ukrainie lider Tatarów Mustafa Dżemilew powiedział, że organizuje międzynarodowe forum, które zajmie się problemami krymskich Tatarów. Istnieją także porozumienia ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy i Parlamentem Europejskim.

Na Krym Tatarzy zaczęli wracać czasach pieresytojki. Obecnie na Krymie mieszka około 260 tysięcy. Są oni trzecią, po Rosjanach i Ukraińcach, grupę etniczną.

źródła:IAR, kresy24.pl, onet.pl

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY