Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina 21.05.2010 : Detronizacja kolejnych bohaterowów Ukrainy

Młody aktywista prawicowej partii Swoboda, Artur Szewcow złożył do sądu w Doniecku wniosek o odebranie tytułu bohatera Ukrainy ppor Ołeksijowi Berestowi. Doniecki sąd przyjął wniosek i skierował go na wokandę. Warto zaznaczyć, że jest to ten sam sąd, który odebrał tytuł bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze.

Ppor Armi Czerwonej, Ołeksij Berestow zasłynął tym, że po wkroczeniu do Berlina zawiesił czerwony sztandar na Reichstagu. Rzeczony bohater zmarł w 1970 roku w Związku Radzieckim, czyli na wiele lat przed powstaniem państwa ukraińskiego.

Szewcow swój wniosek argumentuje w następujący sposób: „Prawo powinno traktować wszystkich równo. Jeśli jednym ludziom odbiera się pośmiertnie przyznane nagrody, a innym nie, to nie mogę się z tym zgodzić” .

W kolejce po utratę honorowych tytułów ustawiani są także inni bohaterowie Ukrainy, jak np. generał Kuźma Derewianko, który w imieniu ZSRR przyjmował kapitulację Japonii.

Ciekawostka: Polecam przyjrzeć się uważnie fotografii żołnierza (nadgarstki) stojącego poniżej w okrągłej czapce na głowie.

żródła: PAP, ostro.org

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY