Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: Ukraińcy protestują w Warszawie (zdjęcia)

Ukraińcy mieszkający w Warszawie spotkali się 23 maja pod pomnikiem Tarasa Szewczenki aby zaprotestować przeciwko łamaniu konstytucji przez nowe ukraińskie władze.

Około 40 osób zgromadziło się w niedzielne popołudnie na warszawskim skwerze Szewczenki. Protestowano przeciwko ostatnim decyzjom ukraińskiego rządu. Jeden z organizatorów, Rostysław Kramar określił obecną politykę prezydenta Janukowycza mianem „powodzi”, która rujnuje Ukrainę. Zwrócił uwagę na obywatelski, niepolityczny charakter akcji i jej europejski zasięg: podobne demonstracje odbyły się równocześnie w Rzymie, Madrycie, Lizbonie, Florencji i Tallinie.

Ukraińska demonstracja 23 maja

Fot: Anna Kertyczak

Niedawno podpisana umowa o przedłużeniu okresu stacjonowania rosyjskiej floty na Krymie, została przez organizatorów protestu uznana za niezgodną z konstytucją. W krótkich przemówieniach do zgromadzonych, przerywanych opadami deszczu, zwracano uwagę na działalność obecnego ministra edukacji Dmytro Tabacznyka, przypadki cenzurowania mediów, a także na próby deprecjonowania problemu ukraińskiego Wielkiego Głodu na forum międzynarodowym przez prezydenta Janukowycza. W wystosowanym do społeczeństwa polskiego apelu, protestujący stanowczym tonem sprzeciwili się polityce obecnych władz: „U progu 20 rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, zmuszeni jesteśmy uznać, że grozi nam utrata suwerenności. Gdy nie uda się powstrzymać nowych władz ukraińskich, wówczas na Ukrainie zapanuje reżim autokratyczny…” – czytamy w apelu. Miting zakończył się happeningiem. Symboliczna przesyłka zawierająca tani gaz dla ukraińskich władz, została wraz z apelem protestacyjnym dostarczona do ukraińskiej ambasady.

Zobacz zdjęcia z protestu:

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Fot: Anna Kertyczak

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY