Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Olga Zubrzycka

Ukraina: 10.06.2010 Złota setka biznesmenów

Tygodnik „Korrespondent” ogłosił najnowszy, tegoroczny ranking najbogatszych Ukraińców. Na czele „Złotej setki” niezmiennie od trzech lat znajduje się Rinat Achmetow, doniecki przedsiębiorca i deputowany Partii Regionów w Radzie Najwyższej. Na swoich kontach zgromadził niebagatelną sumę 17,8 mld $. Achmetow jest także najbogatszym biznesmenem na całym obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw.

Drugie miejsce w rankingu przypadło Ihorowi Kołomojskiemu, który może poszczycić się „jedynie” majątkiem wartym 6,5 mld $. Kołomoski jest właścicielem holdingu medialnego, którego część stanowi między innymi kanał telewizyjny 1+1. Kolejną, trzecią pozycję ukraińskiej „Złotej setki”, zajął Hennadij Boholyubow z kwotą 6,3 mld $, a tuż za nim uplasował się zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy – Wiktor Pinczuk (3.1 mld $). Nazwiska te figurują w czołówce rankingu niezmiennie od kilku lat.

Na liście ukraińskich krezusów znalazły się również osoby sprawujące ważne posady w obecnych władzach państwowych. I tak na czternastym miejscu rankingu widnieje nazwisko Walerija Choroszkowskiego, szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Jego majątek wart jest 804 mln $. Natomiast dwudzieste pierwsze miejsce należy do wicepremiera Serhija Tyhipki (566 mln $). Trzecią dziesiątkę zamyka Petro Poroszenko (dwudzieste dziewiąte miejsce z kwotą 384 mln $), były minister spraw zagranicznych i ukraiński „król czekolady”, właściciel fabryk produkujących słodycze „Roshen” oraz stacji telewizyjnej „5. kanal”.

Pełna list ukraińskich bogaczy dostępna na razie tylko w tradycyjnym, papierowym wydaniu „Korrespondenta”.

Żródło: Interfax-Ukraina, „Korrespondent”.

Facebook Comments

Przemyślanka, absolwentka stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie, obecnie kontynuuje studia na tym samym kierunku na Uniwersytecie Wrocławskim. Fanka podróży za miedzę – na Słowację i Ukrainę, oraz odkrywania uroków Polski wschodniej. Dwukrotna obserwatorka wyborów parlamentarnych na Ukrainie, uczestniczka projektów i inicjatyw międzynarodowych, a w wolnych chwilach również wolontariuszka (ostatnio w Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu).

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY