Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Polska, Ukraina: 15.06.2010 Nasz region chce wydobywać gaz łupkowy!

zbiornik na skroplony gaz źródło: Wikimedia Commons

zbiornik na skroplony gaz źródło: Wikimedia Commons

Ukraina, tak jak Polska chciałaby wydobywać gaz łupkowy. Ukraińskie złoża fachowcy szacują na przynajmniej 2 bilionów m3.

Według badań geologicznych Polska może posiadać od 1,5 nawet do 3 bilionów m3 gazu w złożach łupkowych. Jest to ilość zaspokajająca polskie potrzeby energetyki gazowej na ok. 150 lat!  Od niedawna technologia wydobywcza tych zasobów, dzięki metodom opracowanym w USA stała się wydajna i rentowna.

Ukraina zgodnie z danymi geologicznymi ma złoża gazu łupkowego szacowane na  2 do 32 bilionów m3.  Dyrektor Aleksander Siemczenko z Narodowej Agencji Ukrainy ds. Efektywnego Wykorzystania Zasobów Naturalnych komentuje takie doniesienia jako wstępne szacunki.

Ukraińskie media podają, że 4 lipca br. do Kijowa ma przylecieć sekretarz stanu USA Hillary Clinton. W rozmowach mają być poruszane tematy współpracy w wydobyciu gazu ze złóż łubkowych oraz węglowych.

Należy pamiętać, że taka dywersyfikacja gazowa w regionie mogłaby  spowodować przebiegunowanie w relacjach politczno-gospodarczych na linii Rosja-Ukraina-Polska. Nie ulega wątpliwości, że Federacja Rosyjska zrobi wiele by mieć kluczowy wpływ na eksploatację łupkowych złóż gazowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

źródła: ukroil.com.ua, wyborcza.biz, gazownictwo.wnp.pl

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY