Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

UE: Pierwszy prezydent niepodległej Litwy nie żyje

Ostatni przywódca litewskiej partii komunistycznej, pierwszy prezydent wybrany w wolnych wyborach bezpośrednich po odzyskaniu niepodległości, Algirdas Brazauskas nie żyje. Miał 77 lat.
Algirdas Brazauskas źródło: Wikimedia Commons

Algirdas Brazauskas źródło: Wikimedia Commons

W historii zapisał się jako pierwszy wyłoniony w wyborach bezpośrednich prezydent Litwy. Zmarł na raka prostaty.

Mozna mu zarzucać wiele, w tym komunistyczną przeszłość. Nie można odmówić mu jednak zasług dla kształtowania porządku politycznego Europy i krajów bałtyckich. W trakcie pięcioletniej prezydentury, w latach 1993-1998 , Brazauskas rozpoczął przygotowania do wstąpienia Litwy do NATO. To on podpisał umowę akcesyjną Litwy z UE, stanowiąca pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. W latach 2001-06  Brazauskas był premierem Litwy.

Redakcja Eastbook. eu przekazuje wyrazy współczucia  wszystkim pogrążonym w żałobie.

Biografia Zmarłego

źródło: pap.pl,

 

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY