Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 08.07.2010 Referendum w sprawie wyboru prezydenta odbędzie się 5 września

Wczoraj wieczorem parlament Mołdowy zdecydował, że 5 września odbędzie się referendum w sprawie możliwości wyboru prezydenta kraju w wyborach powszechnych.

Siedziba Parlamentu Kiszyniów, źródło: Wikimedia Commons

Siedziba Parlamentu Kiszyniów, źródło: Wikimedia Commons

Parlament podjął taką decyzję, po tym jak o projekcie pozytywnie wypowiedział się Sąd Konstytucyjny. Decyzja podjęta w referendum będzie wiążąca, o ile weźmie w nim udział jedna trzecia uprawnionych do głosowania.

Zgodnie z obowiązującą konstytucją prezydent Mołdowy wybierany jest przez 101-osobowy parlament przy poparciu przynajmniej 61. deputowanych. Zmiana konstytucji może w przyszłości uchronić kraj przed patem politycznym podobnym do tego, z którym mamy do czynienia w chwili obecnej, gdzie kolejny parlament nie jest w stanie wyłonić głowy państwa.

Wczorajsze głosowanie zostało w większości zbojkotowane przez Partię Komunistyczną, największą frakcję parlamentarną. Komuniści od pół roku bojkotowali również prace nad zmianami w konstytucji w specjalnie utworzonej do tego komisji.

Źródło: Info-Prim Neo

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY