Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: 14.07.2010 Minister Sikorski odwiedza Armenię i Gruzję

W dniach 13-14 lipca Radosław Sikorski minister spraw zagranicznych RP odbył podróż po dwóch krajach Kaukazu Południowego: Armenii i Gruzji. Wizyta odbyła się w przeddzień pierwszej rundy negocjacji umów stowarzyszeniowych Gruzji i Armenii z UE. Następnego dnia Minister Sikorski weźmie udział w nieformalnym szczycie MSZ OBWE w Kazachstanie.

Gruzja. We wtorek w Tbilisi szef polskiego MSZ Radosław Sikorski spotkał się  z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, premierem Niką Gilaurim i ministrem spraw zagranicznych Grigolem Waszadze oraz politykami opozycji. Sikorski zapewnił o niezmienności polityki Warszawy wobec Gruzji po wyborze nowego prezydenta. Na konferencji prasowej, oświadczył, że Polska niezmiennie popiera integralność terytorialną Gruzji, co oznacza, że nigdy nie uzna niepodległości separatystycznych regionów. Szef MSZ złożył wieńce pod pomnikiem Bohaterów Walk o Integralność Terytorialną Gruzji. Spotkał się też z przedstawicielami Polonii, których wyróżnił Odznaką Honorową „Bene merito” .

Przeczytaj relację z konferencji prasowej zorganizowanej przez gruziński MSZ (ang.).

Armenia. W środę w Erewaniu Radosław Sikorski spotkał się ze swoim armeńskim odpowiednikiem Edwardem Nalbandianem, a także z prezydentem Serżem Sarkisjanem i premierem Tigranem Sarkisjanem. Rozmawiano o konflikcie w Górskim Karabachu i relacjach z Turcją. Dyskutowano kwestię implementacji Partnerstwa Wschodniego. Sikorski podkreślił, że Polska będzie zabiegać o to, aby obywatele Armenii mogli łatwiej niż dotychczas otrzymywać wizy do Polski i Unii Europejskiej. – Armenia jest gotowa, aby znieść wizy dla Polski i krajów Unii Europejskiej – zapewnił Nalbandian. Wizyta w Armenii odbyła się w dzień po rozpoczęciu prac polsko-armeńskiej komisji gospodarczej i połączona została z inauguracją bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Erywaniem. Radosław Sikorski złoży też wieniec przed Pomnikiem Ludobójstwa Ormian.

Przeczytaj relację z konferencji prasowej zorganizowanej przez ormiański MSZ (ang.).

Źródła: MSZ RP, MSZ Armenii, MSZ Gruzji, Wprost, TVP Info, Gazeta.pl, News.Az

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY