Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Kazachstan: 15.07.2010 Już jutro zjazd ministrów państw OBWE

W dniach 16-17 lipca 2010 r. w Astanie,  odbędzie się Spotkanie Informacyjne Ministrów Spraw Zagranicznych państw będących członkami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Spotkanie odbędzie na terenie Kazachstanu, który w tym roku pełni przewodnictwo nad OBWE. Ministrowie przedyskutują kwestię zaangażowania w Afganistanie, pomoc dla Kirgistanu oraz przyszłość systemu bezpieczeństwa w Europie.

Nursułtan Nazarbajew

Nursułtan Nazarbajew, prezydent Kazachstanu pełniący funkcję przewodniczącego OBWE, fot: osce.org

Przy wspólnym stole zasiądą ministrowie i reprezentanci 56 państw. Spotkanie w Astanie jest drugim tego rodzaju przedsięwzięciem po ubiegłorocznym zjeździe ministrów państw OBWE na greckiej wyspie Korfu (gdzie zainicjowano tak zwany „Proces z Korfu„). Nursułtan Nazarbajew, prezydent Kazachstanu pełniący rolę przewodniczącego OBWE, zwraca uwagę na potrzebę przedyskutowania problemów związanych z Afganistanem i Kirgizją. Marc Perrin de Brichambaut, sekretarz generalny OBWE, z optymizmem podkreśla znaczenie rozmów największej światowej organizacji zajmującej się bezpieczeństwem na obszarze euro-atlantyckim i azjatyckim. Z pewnością zostanie też poruszony temat konfliktu o Górski Karabach oraz kwestia Naddniestrza.

Kazascy gospodarze nie ukrywają, że Spotkanie Informacyjne Ministrów Spraw Zagranicznych ma posłużyć także do ustalenia daty Szczytu OBWE. Astanie zależy na zorganizowaniu Szczytu jeszcze przed upływem kazachskiego przewodnictwa. Przypomnijmy, że poprzedni Szczyt OBWE odbył się 18-19 listopada 1999 r. w Stambule. Podpisano wówczas Kartę Bezpieczeństwa Europejskiego.

Obserwuj spotkanie w internecie:

Relacja na żywo z ceremonii otwarcia (17.07.2010, 06:00)

Twitter OBWE

Oficjalny kanał OBWE na YouTube

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY