Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 15.07.2010 W Kiszyniowie gości Johannes Hahn, unijny komisarz ds. polityki regionalnej

W Mołdowie gości Johannes Hahn, unijny komisarz ds. polityki regionalnej. Celem wizyty jest rozpoczęcie dialogu Brukseli z Kiszyniowem w sferze polityki regionalnej.

Johannes Hahn Wikimedia Commons

Johannes Hahn źródło: Wikimedia Commons

Podczas swojego pobytu w Mołdowie J. Hahn spotka się m.in. z premierem V. Filatem oraz niektórymi członkami rządu: ministrem spraw zagranicznych Iurie Leancą oraz Marcelem Raducanem, ministrem budownictwa i rozwoju regionalnego. Zgodnie z założeniami Partnerstwa Wschodniego kraje objęte tym programem mają rozpocząć pogłębioną współpracę z UE w ramach polityki regionalnej, oficjalna wizyta J. Hahna ma zapoczątkować ten proces.

Tuż przed wyjazdem do Kiszyniowa J. Hahn przypominał, że „polityka regionalna jest i pozostanie jedną z kluczowych gwarancji stabilności i rozwoju UE. Dialog w tej sferze, który zamierzamy rozpocząć z Mołdową pozwoli podzielić się naszym doświadczeniem w rozwiązywaniu takich problemów jak: niestabilność regionów, współpraca transgraniczna, planowanie strategiczne, czy partycypacja obywatelska” – powiedział unijny komisarz. Początkowo w ramach pogłębionej współpracy organizowane będą wizyty studyjne oraz kursy i szkolenia dla urzędników państwowych. 1 czerwca 2010 r. Komisja Europejska zaakceptowała program pomocy regionalnej dla Mołdowy w ramach „Annual Action Programme 2010” na kwotę w wysokości 66 mln euro.

Podczas wizyty poruszona ma zostać również możliwość uczestniczenia Mołdowy w Strategii naddunajskiej, która zgodnie z harmonogramem będzie przedstawiona KE jako całościowy program do końca 2010 r. Jeszcze w piątek, 16 lipca J. Hahn ma udać się z podobną wizytą na Ukrainę.

Źródło: INFOTAG

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY