Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 16.07.2010 Uroczyste obchody 20-lecia przyjęcia Deklaracji o suwerenności Ukrainy

W ukraińskiej Radzie Najwyższej odbyły się uroczystości z okazji  przypadającej dziś 20-tej rocznicy ogłoszenia Deklaracji o suwerenności Ukrainy. Ukraińscy posłowie świętowali rocznicę na dwójnasób: opozycyjni posłowie odśpiewali XIX-wieczną pieśń niepodległościową, zaś koalicyjni z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele wskazali Związek Radziecki jako podstawę wybicia się Ukrainy na niepodległość.

Rada Najwyższa Ukrainy. Źródło: Wikimedia Commons

Rada Najwyższa Ukrainy. Źródło: Wikimedia Commons

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Łytwyn dokonał dziś uroczystego otwarcia nadzwyczajnej sesji ukraińskiego parlamentu z okazji 20-tej rocznicy przyjęcia Deklaracji o suwerenności Ukrainy. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie gabinetu z premierem Mykołą Azarowem na czele, obecni i byli posłowie wszystkich kadencji, były prezydent Leonid Krawczuk, byli przewodniczący parlamentu, byli premierzy, a także  przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz głowy Kościołów na Ukrainie.

Podczas uroczystej sesji, trwającej prawie półtorej godziny, posłowie odśpiewali hymn Ukrainy oraz wysłuchali specjalnego orędzia prezydenta Wiktora Janukowycza do narodu. Ukraiński prezydent odwołał się do spuścizny Związku Radzieckiego, jako kulturowej i gospodarczej podstawy dzisiejszej niepodległości Ukrainy. „Nie zapominajcie – upomniał Ukraińców prezydent – wszystkie poprzednie próby uzyskania niepodległości kończyły się jej utratą. Razem z tym należy pamiętać, że w składzie Związku Radzieckiego, nawet w warunkach ograniczonej suwerenności, Ukraina położyła podstawy ekonomicznej i gospodarczej potęgi, bez której przyszła niepodległość nie byłaby możliwa. Różnie można oceniać ten okres, ale niezaprzeczalnym pozostanie jedno – to nasza historia i nie pozwolimy jej przepisywać na nowo nikomu” – ostrzegł Janukowycz.

W trakcie posiedzenia opozycyjni posłowie zaintonowali pieśń „Nie pora, nie pora, nie pora Moskalowi i Lachowi służyć” do słów XIX-wiecznego poety Iwana Franko. Utwór, w którym polski akcent był raczej jedynie historycznym elementem, miał w zamierzeniu posłów wskazać na serwilistyczny stosunek do Rosji stosunek obecnych władz Ukrainie.

Zobacz relacje z posiedzenia w ukraińskiej telewizji (jęz. ukr.)

Na specjalnie zwołanej konferencji również liderka opozycji Julia Tymoszenko nie szczędziła krytyki rządowi Azarowa i prezydentowi Janukowyczowi, oskarżając ich o „naruszanie i łamanie każdego punktu Deklaracji o suwerenności Ukrainy”. Wyraziła przy tym przekonanie, iż „obecna władza odejdzie w niebyt, zaś Deklaracja dalej będzie stanowić podstawę umacniania naszego państwa”.

Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk. Źródło: flickr.com

Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk. Źródło: flickr.com

Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, który blisko wspierał w kampanii prezydenckiej Julię Tymoszenko, stwierdził natomiast, iż „niestety Rada Najwyższa straciła swoją poprzednią siłę. Przeobraziła się ona lub, zgodnie z dążeniem niektórych posłów, może się przeobrazić w filię administracji prezydenta”. Dlatego też, zdaniem byłego prezydenta „Rada Najwyższa powinna odnowić swój autorytet oraz swoją konstytucyjną i polityczną rolę”.

___

Dwadzieścia lat temu, 16 lipca 1990 r., Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Deklarację o suwerenności Ukrainy. Deklaracja nie była wewnętrznie spójna, próbowała bowiem jednocześnie pogodzić dążenie do niepodległości kraju z utrzymaniem istniejących jeszcze wówczas zależności w ramach Związku Radzieckiego. Proklamowała ona „suwerenność państwową Ukrainy, czyli zwierzchnictwo, niepodległość, pełnię i niepodzielność władzy republiki w obrębie jej terytorium oraz niezależność i równoprawność w stosunkach zagranicznych” oraz stwierdzała, że „stosunki Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej z innymi republikami radzieckimi budowane są w oparciu o układy zawarte na zasadach równoprawności, wzajemnego poszanowania i nie wtrącania się w sprawy wewnętrzne”, zaś sama Deklaracja „jest podstawą dla nowej konstytucji i praw Ukrainy oraz określa pozycję Republiki przy zawieraniu umów międzynarodowych”. Dzień 16 lipca został ustanowiony Dniem Niezależności Ukrainy.

Źródła: ua-today.com, polit.com.uakorrespondent.net, podrobnosti.ua, ru.tsn.ua, bbc.co.uk

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY