Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 22.07.2010 Ułatwienia dla obcokrajowców

Od 21 lipca wchodzi w życie nowa ustawa „O statusie prawnym cudzoziemców i osób bez obywatelstwa w Republice Białoruś„. Dokument wprowadza pewne ułatwienia dla mieszkańców państw Unii Europejskiej odwiedzających Białoruś.

Centrum Grodna

Centrum Grodna, fot: ilvic

Ustawa reguluję status prawny cudzoziemców, których według oficjalnych danych, w trybie tymczasowym przebywa na Białorusi ok. 130 tyś. Podstawowym ułatwieniem wprowadzonym przez białoruskie władze jest wydłużenie terminu rejestracji do 5 dni. Dotychczas każdy obcokrajowiec odwiedzający Białoruś, miał trzy dni na rejestrację swojego pobytu. Można było to uczynić np. na posterunku milicji. Obecnie oprócz wydłużenia czasu na rejestrację, poszerzono też listę miejsc gdzie będzie można dokonać rejestracji. Wychodząc na przeciw turystom, białoruskie władze dopuszczają obecnie rejestrację w ośrodkach wypoczynkowych i agroturystycznych, hotelach i sanatoriach. Dane z rejestracji trafią do Centralnego Banku Dannych, który według nowych przepisów posłuży do zbierania informacji o obcokrajowcach przebywających aktualnie na Białorusi.

Z obowiązku rejestracji zwolnieni są obywatele Litwy, Łotwy i Rosji.

Źródło: belta.by, svaboda.org

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY