Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 26.07.2010 „Kupuj białoruskie!” Zobacz najlepsze białoruskojęzyczne reklamy

Liapis Trubeckoj, najpopularniejszy zespół rockowy na Białorusi, nagrał utwór „Kupuj białoruskie!”. Piosenka została skomponowana z okazji Festiwalu Białoruskojęzycznej Reklamy i Promocji Adnak!. Impreza zorganizowana przez stowarzyszenie Budzma była miejscem dyskusji dotyczącej użycia języka białoruskiego w świecie reklamy. Rozdano też festiwalowe nagrody.

Renault

Białoruskojęzyczne reklamy samochodów Reanult, fot: adnak.by

Festiwal „Adnak” był pierwszą próbą stworzenia platformy do dyskusji o możliwościach języka białoruskiego w pracach reklamowych i promocyjnych. Białoruskie media, zdominowane przez język rosyjski, również na polu reklamy rzadko przemawiają w ojczystym języku. W ramach festiwalu odbyły się liczne konferencję, które oddały głos osobom, bezpośrednio zaangażowanych w reklamę, PR i design. Podczas spotkań, skuteczność białoruskojęzycznej reklamy wykazywano poprzez prezentację skutecznych kampanii reklamowych stworzonych na potrzeby zachodnich koncernów. Produkowany przez Heinekena kwas chlebowy Chatni (Хатнi) stał się liderem na rynku w dwa lata po wprowadzeniu. Napój promowały białoruskie slogany i reklamy telewizyjne. Akcja promocyjna kwasu otrzymała na festiwalu pierwsze nagrody w wielu kategoriach.

Poniżej prezentujemy niektóre ze zwycięskich produktów oraz klip Liapis Trubeckoj promujący białoruskojęzyczne produkty. Wszystkie nagrodzone produkty i reklamy można zobaczyć na stronię festiwalu.

Reklama telewizyjna kwasu Chatni (Główna Nagroda festiwalu):

– Produkty alkohole Marazula (I nagroda w kategorii „Etykieta i opakowanie”):

Marazula

Etykieta napoju alkoholowego "Marazula" fot: adnak.by

Reklama telewizyjna lodówki Samsung (I nagroda w kategorii „Najlepsza promocja marki zagranicznej”):

Liapis Trubeckoj „Купляй беларускае!” (Kupuj białoruskie!):

Źródło: Adnak.by

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY