Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 04.08.2010 Sąd Konstytucyjny uznał, że W. Woronin nie może kandydować w wyborach prezydenckich

Sąd Konstytucyjny uznał, że Wladymir Woronin nie będzie mógł ubiegać się o urząd prezydenta.

W. Woronin; źródło: Wikimedia Commons

W. Woronin; źródło: Wikimedia Commons

Sąd Konstytucyjny Mołdowy ogłosił na wtorkowym (3 sierpnia) posiedzeniu, że były prezydent Wladymir Woronin (piastujący urząd głowy państwa w latach 2001-2009) nie będzie mógł wziąć udziału w wyborach prezydenckich, które odbędą się prawdopodobnie jesienią tego roku.

Dmitrij Pulbere, przewodniczący SK argumentując wyrok, powoływał się na 80. artykuł mołdawskiej konstytucji, zgodnie z którym ta sama osoba może pełnić funkcję głowy państwa bez przerwy jedynie dwukrotnie. Sąd uznał, że M. Ghimpu, przewodniczący parlamentu, p.o. prezydenta Mołdowy nie jest pełnoprawnym prezydentem, a jedynie pełni obowiązki głowy państwa. Taka interpretacja uniemożliwia W. Woroninowi kandydowanie w spodziewanych wyborach. Sąd zajął się tą sprawą na formalną prośbę rządzącej w kraju koalicji.

Przypomnijmy, 5 września odbędzie się w Mołdowie referendum, w którym zostanie zadane pytanie o możliwość wybierania prezydenta w wyborach powszechnych. Dotąd głowę państwa wybierał parlament. Po tym terminie, zgodnie z prawem, powinno nastąpić rozwiązanie parlamentu. W związku z tym jesienią b.r. spodziewane są wspólne wybory: prezydenckie i wcześniejsze wybory parlamentarne. We wtorek mołdawska agencja informacyjna Infotag sugerowała, że w wyborach prezydenckich może wystartować urzędujący premier Vlad Filat.

Źródło: Interlic, Infotag

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY