Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 6.08.2010 Szef mołdawskiego MSZ I. Leanca z wizytą w Polsce

W czwartek w Warszawie gościł Iurie Leanca, szef ministerstwa spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdowy.

I. Leanca i R. Sikorski źródło: MSZ

I. Leanca i R. Sikorski źródło: MSZ

Najważniejszym punktem wizyty ministra Leanci w Warszawie było spotkanie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. Ministrowie rozmawiali m.in. o zacieśnianiu współpracy między naszymi krajami, a także o poparciu Polski dla europejskich aspiracji Mołdowy i wprowadzenia ruchu bezwizowego z UE.

Podczas konferencji prasowej Radosław Sikorski podkreślał, że stosunki pomiędzy naszymi krajami są „doskonałe”. Zapewniał o poparciu proeuropejskich zmian zachodzących w Mołdowie i gratulował tempa w jakim one się dokonują. R. Sikorski podziękował również za pomoc jaką rząd Mołdowy okazał Polsce w czasie powodzi i przypomniał, że również Mołdowa została dotknięta przez powódź, a rząd Polski zdecydował się przekazać 100 tys. euro na walkę z jej skutkami.

Minister Leanca dziękował za wsparcie Warszawy w przedsięwzięciach podejmowanych przez rząd w Kiszyniowie. Dodał, że reformy społeczne, gospodarcze i polityczne, które mają dostosować kraj do warunków europejskich zostały już rozpoczęte, a cel, ku któremu zmierza Mołdowa jasno wytyczony. I. Leanca nawiązał również do Partnerstwa Wschodniego. Wśród najważniejszych zalet programu wymienił ruch bezwizowy, a także możliwość bliższej współpracy krajów UE z krajami PW.

Źródło: Interlic, Gazeta

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY