Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina, Rosja: 7.08.2010 Rosja gotowa na demarkację granicy z Ukrainą

Rzecznik Ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Oleh Wołoszyn oświadczył, że 3 sierpnia Rosja oficjalnie potwierdziła swoją zgodę na demarkację granicy między Ukrainą i Rosją. W tym celu powołana zostanie specjalna komisja.

Porozumienie o demarkacji granicy rosyjsko – ukraińskiej podpisane zostało 17 maja w Kijowie podczas wizyty Prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na Ukrainie. 8 lipca Rada Najwyższa w Kijowie ratyfikował porozumienie.

Od upadku ZSRR w 1991 licząca prawie 2000 km granica pomiędzy Ukrainą i Rosja wciąż nie doczekała się demarkacji. Najtrudniejszym je punktem w rozmowach nad jej wyznaczaniem jest podział Morza Azowskiego i ostateczne ustalenie przynależności wyspy Tuzła.

We wrześniu 2003 roku Rosjanie rozpoczęli usypywanie grobli ku wyspie znajdującej się w połowie odległości wejścia do Morza Azowskiego. W grę wchodziły interesy strategiczne i ekonomiczne. Wyspa Tuzła znajduję się w połowie odległości pomiędzy należącym do Ukrainy Krymem, a rosyjskim Półwyspem Tamańskim. Wyspa została utworzona w wyniku sztormu w 1925 roku. W 1941 roku decyzją Prezydium Rady Najwyższej RFSSR została przekazana na rzecz Obwodu Krymskiego, skąd jako część Krymu w 1954 roku trafiła do Ukraińskiej FSRR. Wyspa stanowi bramę Morza Azowskiego dzieląc jego wejście od strony Morza Czarnego na część wschodnią – ukraińską o znacznie lepszych parametrach żeglugowych (8 m. głębokości) i zachodnią – rosyjską (3 m. głębokości). Za wykorzystywanie ukraińskiego kanału Kerczeńsko – Enikalskiego rosyjskie firmy transportu morskiego płacą Ukrainie miliony dolarów. Opanowanie wyspy przez Rosję oznaczałoby przesunięcie granicy w środek odległości między Półwyspem Krymskim a wyspą i dawało Moskwie przewagę w przyszłym podziale Morza Azowskiego, będącego na dzień dzisiejszy akwenem wspólnym, co jest sprawą bez precedensu w Międzynarodowym Prawie Morskim.  Ponadto na Morzu Azowskim w rejonie Jejska, Rosja planuje budowę ośrodka szkoleniowego dla lotnictwa pokładowego, dla znajdującego się w planach lotniskowca w składzie Floty Czarnomorskiej.

Ewentualny sukces prac nad demarkacja granicy rosyjsko – ukraińskiej oznaczałby jej uszczelnienie, a tym samym otwarcie nowego rozdziału w rozmowach Ukrainy z Unią Europejską o ruchu bezwizowym.

Źródło: UE-Russa Center, Radio Free Europe, WireUpdate.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY