Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 10.08.2010 M. Lupu: „Koalicja de facto nie istnieje”

Rządząca w Mołdawii koalicja: Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej de facto nie istnieje, ogłosił na antenie radia „Gołos Rossii” lider wchodzącej w skład koalicji Partii Demokratycznej Marian Lupu.

Marian Lupu źródło: Wikimedia Commons

Marian Lupu źródło: Wikimedia Commons

Marian Lupu uznał, że po ostatniej deklaracji premiera Vlada Filata o jego planach startowania w wyborach prezydenckich, rządzący w kraju Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej po prostu rozpadł się. Zdaniem lidera PD Sojusz, co prawda istnieje jako forma zdobywania poparcia w parlamencie, to jednak nie istnieje jako prawdziwy i odpowiedzialny mechanizm sprawowania władzy.

Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej powstał 29 lipca 2009 r. jako koalicja czterech partii: Partii Liberalno-Demokratycznej, Partii Liberalnej, Partii Demokratycznej i Naszej Mołdowy. Zdobywając większość w parlamencie Sojusz przejął władze w kraju, a liderzy partii podzielili między siebie najwyższe stanowiska państwowe. Mihai Ghimpu, lider PL został przewodniczącym parlamentu, V. Filat (PL-D) premierem, Serafin Urekjan (NM) wiceprzewodniczącym parlamentu, a M. Lupu miał objąć stanowisko prezydenta Mołdowy. Jednakże rządząca koalicja nie zdołała przegłosować jego kandydatury, co doprowadziło do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia referendum w sprawie sposobu wyboru głowy państwa. Przewiduje się, że w listopadzie odbędą się wspólne wybory prezydenckie i parlamentarne.

Dotąd liderzy Sojuszu wspólnie deklarowali chęć poparcia w wyborach prezydenckich M. Lupu, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami koalicji. Jednakże w zeszłym tygodniu V. Filat ogłosił, że jego partia zamierza wystawić swojego kandydata na stanowisko prezydenta, którym bezwątpienia będzie sam Filat. Zdaniem M. Lupu swoimi deklaracjami Filat podważył legalność istnienia koalicji, stąd mowa o jej końcu.

Źródła: Interlic, Ava, Infotag

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY