Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 11.08.2010 Ukraińskie władze negują bohaterów narodowych

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy, Walerij Sołdatenko oficjalnie wypowiedział się o tym, że uhonorowanie Bandery i Szuchewycza tytułem Bohatera Ukrainy było błędem.

Sołdatenko źródło: Wikimedia Commons

Sołdatenko źródło: Wikimedia Commons

Przewodniczący Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Walerij Sołdatenko krytycznie ocenia pracę instytutu w ciągu ostatnich lat.
Oprócz sprawy bohaterów narodowych Ukrainy, szef IPN nie jest także przekonany, że Wielki Głód był ludobójstwem Ukraińców.

Takie podejście ministra z partii Regionów uważane jest przez zachodnio-ukraińskich polityków za rozłamowe. To poczynanie uznawane jest za kolejny krok w deukrainizacji kraju, tuż za wypieraniem języka ukraińskiego z edukacji, sądownictwa, planami likwidacji ukraińskiego dubbingu w filmach.Takie poczynania są wg. opozycji próba odwrócenia uwagi od niepowodzeń rządu w polityce gospodarczej,

Należy pamiętać, że ww. postaci historyczne Ukrainy są także kością niezgody z Polska.
Jednakże Polacy nigdy nie negowali uznania Wielkiego Głodu za zbrodnię przeciwko ludzkości.

źródła: zahid.net, Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy, wp.pl, emm.newsbrief.eu

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY