Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 13.08.2010 Europoseł reaguje na sytuację Związku Polaków

Dr Marek Migalski, Eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego, żywo reaguje na postępowania oficjalnych władz Białorusi wobec Związku Polaków na Białorusi. Najnowszą inicjatywą europosła jest list do prezydenta Aleksandra Łukaszenki w sprawie represji, które napotkały na przestrzeni ostatnich miesięcy działaczkę Związku Teresę Sobol.

Marek_Migalski

Europoseł Marek Migalski, źródło: Wikimedia Commons

Poseł Migalski pełni funkcję zastępcy w Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Białorusią. W lipcu, poseł alarmował Komisję Europejską o trudnej sytuacji w jakiej znajduje się Andżelika Borys, pełniąca do niedawna funkcję przewodniczącej Związku. Migalski informował komisarza Štefana Füle o konfiskacie mienia Borys przez białoruskie służby, co doprowadziło do uniemożliwienia dalszego funkcjonowania firmy „Polonika”, która zajmowała się działalnością oświatową wśród białoruskiej polonii.

Najnowszym pomysłem Posła Migalskiego jest list zaadresowany do Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Treść listu zwraca uwagę na szykanowaną działaczkę Związku z Iwieńca. Teresa Sobol do 17 lutego 2010 r. była dyrektorką Domu Polskiego w Iwieńcu. W tym dniu, białoruski sąd oddał placówkę w ręce działaczy oficjalnego Związku (O dwóch nieuznający się nawzajem związkach pisaliśmy w tekście „Gra w dwa związki„). Od tego momentu, Teresa Sobol była wiele razy przesłuchiwana, a 4 sierpnia została zatrzymana na granicy z Polską i poinformowana, że nie może opuścić terenu Białorusi. Na stronie internetowej europosła Migalskiego znajduję się przygotowany list w tej sprawie. Poseł apeluję o solidarność z represjonowaną działaczką Związku poprzez wysłanie dokumentu do Aleksandra Łukaszenki, poprzez portal Prezydenta Białorusi.

Źródło: migalski.eu

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY