Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 13.08.2010 Pierwsze w historii Ukrainy wewnątrzpartyjne prawybory

Partia Serhija Tihipki „Silna Ukraina” zapowiedziała, na odbytej we wtorek konferencji prasowej, przeprowadzenie pierwszych w historii Ukrainy wewnątrzpartyjnych prawyborów. Wybrani w ten sposób przedstawiciele partii wystartują w zapowiedzianych na 31 października wyborach samorządowych.

Lider partii "Silna Ukraina" Serhij Tihipko. Źródło: flickr.com

Lider partii "Silna Ukraina" Serhij Tihipko. Źródło: flickr.com

Na podstawie wewnętrznych wyborów w partii „Silna Ukraina” utworzone zostaną lokalne listy wyborcze w wyborach do okręgów, obwodów i rad miast. Według lidera partii Serhija Tihipki taki mechanizm wyłaniania kandydatów to ”początek nowej jakości w ukraińskiej przestrzeni politycznej”. Inicjatorem tej zmiany ma być, „Silna Ukraina”, partia „reformatorów i nowych liderów, która posiada nowe podejście do procesu politycznego, czerpiąc z doświadczeń europejskiej i światowej polityki.” Ponadto zdaniem Tihipki, prawybory „są wyrazem otwartości, uczciwości wobec wyborców i dowodem oddania ideałom demokracji”. Przekonywał także, że „jedynie poprzez zaangażowanie ludzi do procesu politycznego od samego początku – od tworzenia list wyborczych – można zbudować prawdziwą demokrację”.

Wewnątrzpartyjne głosowanie na kandydatów z list prawyborczych rozpoczęło się 10 sierpnia. Sam proces wyłaniania kandydatów będzie odbywał się dwuetapowo: najpierw za pośrednictwem Internetu, gdzie głosować będą mogli jedynie członkowie partii, a następnie w punktach wyborczych rozlokowanych na ulicach miast, gdzie w prawyborach udział będą mogli wziąć wszyscy obywatele Ukrainy.

Wybór będzie dokonywany spośród nazwisk ok. 10 kandydatów – członków partii „Silna Ukraina” umieszcz0nych na 1 z 40 lokalnych list. Z każdej listy zostaną wyłonione 3 osoby o najwyższej ilości głosów, które uzyskają prawo startu w wyborach samorządowych. W sumie w ten sposób wybranych zostanie1496 kandydatów. Wyniki prawyborów mają zostać podane na początku września.

Lider „Silnej Ukrainy” przekonywał, że nie będzie to jednorazowa, lecz stała praktyka jego partii: „Gdy będą odbywać się wybory do Rady Najwyższej, znów przeprowadzimy prawybory – wówczas na poziomie krajowym”. Zapewnił przy tym, że również on będzie w nich uczestniczył osobiście, konkurując z pozostałymi członkami partii „Silna Ukraina”.

Obecnie Serhij Tihipko jest wicepremierem i ministrem gospodarki w rządzie Mykoły Azarowa.

Źródła: bbc.co.uk, ura-inform.com,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY