Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 13.08.2010 Domniemany zamachowiec oskarża milicję o zmuszenie do przyznania się do winy

25-letni kościelny, Jewgienij Fedorczenko, który został oskarżony o podłożenie bomby w cerkwi Opieki Matki Bożej w Zaporożu, twierdzi, że został zmuszony przez milicję do przyznania się do winy. W eksplozji zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Zaporożu. Źródło: potok.ua

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Zaporożu. Źródło: potok.ua

Adwokat domniemanego zamachowca, Larysa Szewczuk, przekazała mediom treść rozmowy, jaką przeprowadziła ze swoim klientem 11 sierpnia. Według jej słów podejrzany, 25-letni Jewgienij Fedorczenko, zaprzecza udziałowi w zamachu, a także oskarża milicję o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad nim. „Jakie milicja ma dowody na udział w zamachu mojego klienta, jest dla mnie tajemnicą. Żenia (Jewgienij – dop. aut.) powiedział, że został pobity. Teraz nie ma już na nim śladów, gdyż zatrzymany został 4 sierpnia. Był również maltretowany psychicznie. Rozmawialiśmy ze sobą około 2 godzin. W oczach Żenii cały czas były łzy i drżały mu ręce” – relacjonowała adwokat.

Adwokat Fedorczenki skarżyła się na późne otrzymanie pozwolenia na spotkanie się ze swoim klientem – dopiero w środę wieczorem, tydzień po zatrzymaniu. Stwierdziła, że w czasie spotkania zobaczyła „złamanego, płaczącego człowieka”, który „czuł się źle, narzekał na ból serca i głowy, prosił o pomoc”.

Fedorczenko w trakcie rozmowy ze swoją adwokat miał powiedzieć, że nie ma nic wspólnego z wybuchem w cerkwi. Zarzekał się, że chodził do cerkwi od wczesnego dzieciństwa i bardzo lubi wspólnotę cerkiewną, ludzi i Boga. Swoje wcześniejsze przyznanie się do winy tłumaczył moralną i fizyczną presją ze strony funkcjonariuszy milicji.

Adwokat Fedorczenki została wynajęta przez rodzinę oskarżonego oraz lokalną wspólnotę cerkiewną. Sam oskarżony był kościelnym, służył we mszy oraz był aktywnym członkiem wspólnoty.

Zaporoska milicja oficjalnie zaprzeczyła jakimkolwiek próbom wywarcia nacisku na oskarżonego.

Przypomnijmy: do zamachu doszło 28 lipca. W wyniku eksplozji w szpitalu zmarła 80 letnia zakonnica., a pozostałe 8 osób zostało rannych. Cerkiew przed którą rozegrał się dramat należy do patriarchatu moskiewskiego. Dzień zamachu był równocześnie ostatnim dniem wizyty zwierzchnika prawosławnej cerkwi patriarchatu moskiewskiego Cyryla. Z tego powodu początkowo o zamach posądzano środowiska związane z cerkwią greckokatolicka i sympatyzująca z nią ruchy nacjonalistyczne.

Zobacz relację z eksplozji w ukraińskiej telewizji (jęz. ros.):


Źródła: ru.tsn.ua, podrobnosti.ua, media.com.ua,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY