Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 23.08.2010 Sondaże – przed referendum konstytucyjnym i zaufania do partii politycznych

W opublikowanym dzisiaj sondażu 73% respondentów deklaruje chęć uczestnictwa w zbliżającym się referendum konstytucyjnym, a spośród nich zdecydowana większość zamierza poprzeć zmianę konstytucji. Jeśli sondaże się potwierdzą, referendum będzie ważne i wkrótce Mołdowę czekać będą powszechne wybory prezydenckie.

Wejście do Pałacu Prezydenckiego w Kiszyniowie; źródło: flickr

Wejście do Pałacu Prezydenckiego w Kiszyniowie; źródło: flickr

Na zamówienie Agencji Informacyjnej MoldPres sondaż przeprowadzono między 26 lipca a 12 sierpnia na próbie 2012 osób. Szczegółowe wyniki sondażu przedstawiają się następująco: 73% zapytanych osób deklaruje, że weźmie udział w referendum 5 września, 12% pytanych nie zamierza wziąć udziału w głosowaniu, a 15% wciąż się waha. Na pytanie jak Państwo zamierzają głosować – zdecydowana większość, bo 91% odpowiada, że zamierza poprzeć poprawkę wprowadzającą powszechne wybory prezydenckie. Jedynie 3% pytanych zamierza głosować przeciwko, a 6% respondentów twierdzi, że nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Agencja Informacyjna MoldPres opublikowała również sondaż zaufania do partii politycznych. Największym zaufaniem cieszy się Liberalno Demokratyczna Partia Mołdowy, której liderem jest urzędujący premier Vlad Filat. LDPM cieszy się bardzo dużym i dużym zaufaniem 42% respondentów. Na drugim miejscu znajduje się Partia Komunistyczna Republiki Mołdowa (lider W. Woronin) ufa jej 35% pytanych. Na trzecim miejscu z 27% zaufaniem znajduje się Demokratyczna Partia Mołdowy, której liderem jest Marian Lupu. Zaś 21% ufa Partii Liberalnej, której liderem jest obecny przewodniczący parlamentu, Mihai Ghimpu.

Podczas prezentacji wyników badań Doru Petruci, dyrektor generalny firmy IMAS-inc, która na zlecenie MoldPres przeprowadziła oba sondaże poinformował, że nie pytano o poziom zaufania do poszczególnych polityków. Z wypowiedzi D. Petruci można było zrozumieć, że firma dostała telefony z pogróżkami, w związku z sondażami, które przygotowuje. Szef IMAS-inc sugerował, że niektóre pogróżki pochodziły z kręgów politycznych.

Źródło: MoldPres

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY