Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 23.08.2010 Odsłonięcie pomnika Stepana Łenkawskiego w Uhornykach

W miejscowości Uhornyki, w obwodzie Iwano-Frankiwskim, dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika Stepana Łenkawskiego – głównego ideologa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, autora „Dekalogu ukraińskiego nacjonalisty”.

Stepan Łenkawski. Źródło: svoboda.org.ua

Stepan Łenkawski. Źródło: svoboda.org.ua

Pomnik Stepana Łenkawskiego został odsłonięty 22 sierpnia w rodzinnej wsi działacza OUN Uhornykach. Podczas ceremonii odsłonięcia obecni byli mieszkańcy wsi oraz aktywiści partii politycznych: „Swobody”, „Naszej Ukrainy”, UNA-UNSO i innych organizacji nacjonalistycznych. Uroczystościom przewodniczyli archijerej grekokatolickiej eparchii Iwano-Frankiwskiej Wołodymyr Wijtyszyn i eparchii Kołomyjsko-czerniwieckiej Mykoła Simkajło.

„Bez takich postaci jak Stepan Łenkawski nie stalibyśmy dziś pod niebiesko-żółtym sztandarem, nie chodzilibyśmy w wyszywanych koszulach do ukraińskiej cerkwi grekokatolickiej. Dzięki takim osobom narodziła się niepodległość Ukrainy” – powiedział w swym przemówieniu mer Iwano-Frankiwska Wiktor Anuszkiewiczus.

Obecny na uroczystościach był także Ołeksandr Sycz – członek OUN od 1938 r., żołnierz Ukraińskiej Armii Powstańczej w okresie II Wojny Światowej (za co został skazany przez sąd PRL na karę śmierci, zamienioną na 15 lat pozbawienia wolności). Według niego „tacy działacze, jak Stepan Łenkawski zasłużyli, żeby ich imionami były nazywane ulice, żeby stawiać im pomniki”.

Pomnik, wykonany przez Wasyla Wylszuka, przedstawia naturalnej wysokości postać Łenkawskiego z prawą ręką położoną na sercu. Na postumencie wyryte zostały stworzone przez „bohatera” przykazania „Dekalogu ukraińskiego nacjonalisty”: 1. Zdobędziesz Państwo Ukraińskie albo zginiesz w walce o nie;/2. Nie pozwolisz nikomu plamić chwały ani czci Twojego Narodu;/3. Pamiętaj o wielkich dniach naszych Walk Wyzwoleńczych;/4. Bądź dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walk o chwałę Włodzimierzowego Tryzuba;/5. Pomścisz śmierć Wielkich Rycerzy;/6. O sprawie nie mów z kim można, ale z kim trzeba;/7. Nie zawahasz się spełnić najniebezpieczniejszego czynu, jeśli tego będzie wymagać dobro sprawy;/8. Nienawiścią i bezwzględną walką będziesz przyjmował wrogów swojego Narodu;/9. Ani prośby, ani groźby, ani tortury, ani śmierć nie przymuszą ciebie do wyjawienia tajemnicy;/10. Będziesz dążyć do poszerzenia siły, chwały, bogactwa i przestrzeni Państwa Ukraińskiego;

Godło Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Źródło: Wikimedia Commons

Godło Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Źródło: Wikimedia Commons

W czasie II Wojny Światowej „Dekalog” był wykorzystywany w szkoleniach ideologicznych żołnierzy UPA. Zawarte w broszurach objaśnienia „Dekalogu” tłumaczyły szczegółowo wartości, którymi powinien kierować się ukraiński nacjonalista.

Ukraińska Armia Powstańcza – formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku. Jest odpowiedzialna za dokonanie mordu na polskiej ludności zamieszkałej na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej. Według różnych szacunków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło od 80 do 200 tys. Polaków.

Źródła: news.dt.ua, zaxid.net, korrespondent.net

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY