Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 26.08.2010 Ukraińscy podatnicy załatają budżet Naftohazu

Naftohaz zyska dzięki podniesieniu ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. Zastrzyk środków ma obniżyć deficyt spółki do poziomu 7,5 mld hrywien.

Gazomierz źródło: Gazomierz źródło: Wikimedia Commons

Gazomierz źródło: Wikimedia Commons

Zarząd spółki Naftohaz Ukrainy liczy, iż dzięki podniesieniu ceny dla odbiorców detalicznych, firma obniży swój deficyt budżetowy z poziomu 10 mld do 7,5 mld hrywien.
Naftohaz jest największym przedsiębiorstwem zajmującym się transportem i obróbką ropy naftowej i gazu na Ukrainie. Ma monopol na tranzyt i magazynowanie gazu ziemnego w podziemnych magazynów, jak i transport ropy naftowej rurociągami przez kraj.

Od 1 sierpnia 2010 r. o 50% wzrosła cena sprzedaży gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych, a także cena gazu dla ciepłowni gazowych, dostarczających energii cieplnej i ciepłej wody dla ludności.

Przy utrzymaniu ceny gazu sprowadzanego przez Naftohaz z Federacji Rosyjskiej na tym samym pułapie istnieje szansa iż Ukraiński moloch energetyczny w przyszłym roku wyjdzie na prostą i zacznie przynosić zyski. Naturalnie zyski mają być, zgodnie z deklaracjami, zainwestowane w rozwój gazownictwa na Ukrainie.
Uzdrawiająca moc reform premiera Azarowa już niebawem ma szanse pokazania na co ją naprawdę stać. Tylko czy stać na to samych Ukraińców, którzy mają wyjąć realne pieniądze ze swoich portfeli by zapewnić powodzenie reform.

źródła: interfax.com.ua, eastbook.eu

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY