Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 30.08.2010 Kampania przedreferendalna trwa – zobacz spoty

W najbliższą niedzielę Mołdawianie zdecydują w referendum, czy prezydent kraju będzie wybierany w wyborach powszechnych. Większość partii politycznych namawia do wzięcia udziału w głosowaniu. Kampania przedreferendalna staje się wstępem do kampanii prezydenckiej.

Plakat referendalny Partii Liberalno Demokratycznej, źródło: pldm.md

Plakat referendalny Partii Liberalno Demokratycznej, źródło: pldm.md

Wszystko wskazuje na to, że niedzielne referendum będzie ważne, a społeczeństwo poprze zaproponowaną poprawkę do konstytucji Mołdowy. Sondaże wskazują, że 70% Mołdawian deklaruje wzięcie udziału w referendum, a spośród nich 90% zamierza poprzeć poprawkę do konstytucji. Zatem jeszcze jesienią tego roku czekać nas będą na Mołdawii wybory prezydenckie. Większość partii politycznych już zaczęła promować swoich kandydatów przy okazji kampanii referendalnej. Wyjątkiem jest Partia Komunistów, która nie mając póki co kandydata w wyborach prezydenckich (Sąd Konstytucyjny uznał, że lider komunistów W. Woronin nie będzie mógł kandydować) namawia do bojkotowania głosowania.

Największą kampanię proreferendalną prowadzi Liberalno Demokratyczna Partia Mołdowy urzędującego premiera Vlada Filata. Hasło kampanii „głosuj na prezydenta” pojawia się na tle premiera w spotach referendalnych i nie pozostawia wątpliwości kto powinien nim zostać. Podobnie czyni Partia Demokrtyczna Mołdowy Mariana Lupu. „Powiedz tak prezydentowi” kończy spot referendalny lider partii. Partia Liberalna przewodniczącego parlamentu Mihai Ghimpu w spotach referendalnych radzi jakiego prezydenta powinni wybrać obywatele – mężnego i godnego. Niby nie wiadomo o kogo chodzi, ale łatwo można się domyślić. Pozostająca poza parlamentem Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa wzywa co prawda do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu, ale przekonuje, że zmiana konstytucji doprowadzi do dyktatury, dlatego zachęca do głosowania przeciw.

Spoty referendalne:

Liberalno Demokratyczna Partia Mołdowy:

Partia Demokratyczna:

Partia Liberalna:

Chrześcijańsko Demokratyczna Partia Ludowa:

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY