Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 2.09.2010 Milicjant – multilingwista

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Anatolij Mohylow, zapowiedział rozpoczęcie kursów językowych dla milicjantów w ramach przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. W rezultacie funkcjonariusze ukraińskich służb porządkowych w trakcie Euro 2012 będą w stanie posługiwać się aż czterema językami: angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim.

Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy - Anatolij Mohylow. Źródło: cripo.com.ua

Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy - Anatolij Mohylow. Źródło: cripo.com.ua

Szef ukraińskiego MSW zapowiedział przeprowadzenie kursów językowych oraz wydanie rozmówek dla funkcjonariuszy milicji. Zdaniem ministra znajomość języków obcych to „jedna z największych bolączek” pracowników służb publicznych na Ukrainie. Oprócz milicjantów kurs języka angielskiego ma przejść 120 tysięcy ukraińskich wolontariuszy, którzy zajmą się organizacyjną stroną przyjęcia kibiców z całej Europy.

Równocześnie ministerstwo transportu ogłosiło projekt przygotowania słowników i rozmówek dla konduktorów i pracowników dworców kolejowych. Rozmówki, mające zawierać podstawowe zwroty i wyrażenia, będą wydane w języku angielskim, francuskim, niemieckim, polskim i… ukraińskim.

Potrzeba opublikowania rozmówek w języku ukraińskim najwyraźniej była ukłonem w stronę samego ministra Mohylowa, któremu właśnie mija dwumiesięczny termin na opanowanie języka ukraińskiego. Przypomnijmy – 1 lipca prezydent Wiktor Janukowycz publicznie skrytykował szefa MSW za posługiwanie się w pracy językiem rosyjskim i dał swojemu podwładnemu dwa miesiące na nauczenie się ojczystej mowy. Na razie minister jest wobec siebie dosyć krytyczny określając swoją znajomość ukraińskiego jako „niedoskonałą„. Nie wiadomo natomiast jeszcze jak te postępy ocenia sam prezydent. ‚

Źródła: novynar.com.ua, pravda.com.ua, novynar.com.ua

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY