Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 04.09.2010 Poeta będzie walczył o fotel prezydenta

Uładzimir Niaklajeu poinformował, że  będzie ubiegał się o posadę prezydenta Białorusi. O swojej decyzji 2 września zawiadomił słuchaczy rosyjskiego radia „Echo Moskwy„.

Uładzimir Niaklajeu

Uładzimir Niaklajeu, źródło: zapraudu.info

Białoruski poeta, a od niespełna roku charyzmatyczny lider ruchu „Mów Prawdę” (Гавары праўду!), na pytanie moskiewskich dziennikarzy o swój udział w wyborach odpowiedział: – Tak, to zostało już postanowione. Tym samym zakończył spekulację, które od paru miesięcy krążyły wokół jego osoby. W wywiadzie, Niaklajeu przyznał, że dla Białorusi najważniejsze są dobre relacje z Rosją. Stwierdził, że nie żywi antypatii do obecnego prezydenta Aleksandra Łukaszenki, a zmiana potrzebna jest do przeprowadzenia niezbędnych dla kraju reform. – Jest plac i nadzieja w ludzi, którzy przyjdą. – odpowiedział na pytanie o działania w przypadku falsyfikacji wyborów przez władzę.

Uładzimir Niaklajeu
jest obecnie jednym z dziewięciu kandydatów na prezydenta. O udziale w wyborach dotychczas poinformowali: lider Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz, prezes partii Zielonych Jury Hluszakou, reprezentant Białoruskiego Narodowego Frontu (BNF) Ryhor Kostusieu, lider Ruchu „Za Wolność” Aleksandr Milinkiewicz, młody polityk do niedawna związany z Partią BNF i Młodym Frontem Aleś Michaliewicz, reprezentant Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Jaraslau Ramańczuk, wiceprzewodniczący Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Wital Rymaszeuski oraz jeden z twórców Karty’97 Andriej Sannikau.

Źródło: Nasha Niva, Echo Moskwy

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY