Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 06.09.2010 Więzienna torba Julii Tymoszenko

Wydłuża się lista aresztowanych współpracowników byłej premier Julii Tymoszenko. Sama Tymoszenko również spodziewa się zatrzymania, i jak sugeruje, jest gotowa w każdej chwili zmienić swój adres zamieszkania na celę więzienną.

Była premier Ukrainy - Julia Tymoszenko. Źródło: Юлія Тимошенко's photostream na flickr.com

Była premier Ukrainy - Julia Tymoszenko. Źródło: Юлія Тимошенко's photostream na flickr.com

„U mnie od 2000 roku, jeszcze za Kuczmy, stoi spakowana torba w razie więzienia” – ogłosiła premier Tymoszenko w trakcie popularnego talk-show „Шустер Live” na kanale „Україна”. Dodała również, że nie ma zamiaru opuszczać kraju, a strach przed więzieniem został w niej skutecznie „wypalony” przez reżim byłego prezydenta Leonida Kuczmy.

Julia Tymoszenko odniosła się w ten sposób do serii aresztowań, która spotkała jej byłych współpracowników z okresu jej premierostwa. W trakcie nieco ponad 3 miesięcy zatrzymano aż 5 osób z jej rządu: 23 czerwca został aresztowany Anatolij Makarenko – szef państwowej służby celnej; 9 lipca Igor Didenko – pierwszy zastępca szefa ukraińskiego „Naftogazu”; 19 lipca Tatjana Grycun –pierwszy zastępca szefowej skarbu państwa; 23 lipca Taras Szepitko – zastępca naczelnika wydziału cła energetycznego w państwowej służbie celnej; 21 sierpnia Walerij Iwaszczenko –wiceminister obrony narodowej.

Gotowy jest już także kolejny akt oskarżenia, tym razem wobec Bohdana Danyłyszyna, ministra gospodarki w rządzie Tymoszenko, za którym, z powodu jego domniemanej ucieczki do Niemiec, Interpol wysłał międzynarodowy list gończy. Sama Tymoszenko w trakcie programu przyznała jednak, że Danyłyszyn, podobnie jak szefowa skarbu państwa, Tatjana Sljuz, znajdują się pod jej osobistą ochroną. Podkreśliła przy tym, że wszyscy zatrzymani i poszukiwani przez prokuraturę jej współpracownicy działali zgodnie z jej poleceniami. „To ja wydawałam im rozporządzenia, i dziś też bym im je wydała… Mnie za to sądzić” – zadeklarowała Tymoszenko.

Szef Służby Bezpieczeństwa w rządzie Julii Tymoszenko - Ołeksandr Turczynow. Źródło: flickr.com

Szef Służby Bezpieczeństwa w rządzie Julii Tymoszenko - Ołeksandr Turczynow. Źródło: flickr.com

Zdaniem ukraińskich mediów kolejnym murowanym kandydatem do aresztu jest Ołeksandr Turczynow, szef Służby Bezpieczeństwa w rządzie Tymoszenko. Sam zainteresowany nie wyklucza, że dowody przeciwko niemu mogą być sfabrykowane i całą sprawę nazywa „polityczną rozprawą” skierowaną przeciwko współpracownikom byłej pani premier. Również Tymoszenko wskazuje na polityczne motywy działań ukraińskiej prokuratury: „Te kryminalne prześladowania mają wiele celów. One nie tylko służą dowiedzeniu, że to my byliśmy skorumpowani, a dziś rząd jest uczciwy, że prezydent jest uczciwy, ale i temu, aby zastraszyć wszystkich tych, którzy kiedyś patrzyli na nieuczciwie zdobyte majątki klanów, aby zastraszyć wszystkich moich współpracowników” – ogłosiła Tymoszenko.

Obejrzyj talk-show „Шустер Live” z udziałem Julii Tymoszenko (jęz. ukr. i ros.)

Źródła: bbc.co.uk, ura-inform.com, ua-today.com, ru.tsn.ua, pravda.com.ua, korrespondent.net, podrobnosti.ua, zaxid.net, novynar.com.ua, news.dt.ua,

http://shuster.kanalukraina.tv/video/6337_pervaya_osen__novoi_vlasti/
Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY