Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Co słychać u kandydatów?

Pomimo, że data wyborów prezydenckich na Białorusi wciąż nie została ustalona, grono kandydatów nie traci czasu. Większość aktywnie zabiega o poparcie w kraju i za granicą. A że ubiegających się o fotel prezydenta jest już dziewięciu, postanowiliśmy pokrótce przybliżyć ich ostatnie działania.

Kandydatura Witala Rymaszeuskiego została dziś oficjalnie poparta na III Zjeździe Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BCHD). Ta wciąż niezarejestrowana struktura polityczna, o wystawieniu Rymaszeuskiego informowała już w zeszłym roku. Sam kandydat w swoim programie wyborczym odnosi się do konserwatywnych, chrześcijańskich wartości. Jego szanse wyborcze są minimalne, choć niewykluczone, że ambitni liderzy BCHD zdecydują się na akcję zbierania podpisów (do zarejestrowania kandydata potrzebne jest zebranie 100 tyś. podpisów). Dzisiejszy zjazd był równocześnie oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej Rymaszeuskiego.

Wital Rymaszeuski

Wital Rymaszeuski podczas III Zjazdu BCHD, źródło: Bymedia.net

Uładzimir Niaklajeu, białoruski poeta, a obecnie lider kampanii społecznej „Mów prawdę” ostatnio poinformował o woli kandydowania, o czym informowaliśmy już na portalu. W tym tygodniu, Niaklajeu uczestniczył w Forum Ekonomicznym w polskiej Krynicy, gdzie spotkał się z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem. Tematem rozmów była śmierć jednego z liderów Karty’97 Aleha Bebenina, ale i zbliżające się wybory prezydenckie na Białorusi. Niaklajeu dotychczas rozpatrywany głównie jako kandydat prorosyjski, otwiera się tym samym na możliwości poparcia ze strony Zachodu.

Uładzimir Niaklajeu

Uładzimir Niaklajeu z Jerzym Buzkiem, źródło: zapraudu.info

Poza granicami kraju przebywał również Jarosław Romańczuk, niezależny ekonomista, kandydat Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (ZPO). W Berlinie przeprowadził szereg rozmów z przedstawicielami niemieckiego rządu, odpowiedzialnymi za prawa człowieka oraz ekonomię. Pobyt w Berlinie był częścią szeregu spotkań zainicjowanych przez ZPO, w których oprócz Romańczuka uczestniczą: lider partii Anatol Labiedźka, były szef Banku Centralnego Białorusi Stanisław Bogdankiewicz oraz były premier Michaił Czyhir. Spotkania organizowane w kraju, w Rosji i na Zachodzie mają za zadanie wypromowanie Romańczuka, jako poważnego kandydata na prezydenta.

Andriej Sannikau, lider Karty’97 oraz Kampanii „Europejska Białoruś” głosy poparcia zdobywał w Rydze, gdzie jak zdążył poinformować toczył rozmowy z liderami państw bałtyckich oraz politykami pozostałych krajów UE. To kolejne ważne spotkanie, po spotkaniu z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Kostiantynem Hryszczenko 8 września w Mińsku. W kampanii Sannikaua z pewnością pomaga portal Charter97.org, który jest jednym z popularniejszych źródeł niezależnej informacji na Białorusi, a zarazem tubą wyborczą kandydata. Sannikau posiada polityczne doświadczenie i kompetencje. W początkowym okresie rządów Łukaszenki pełnił funkcję zastępcy Ministra SZ Białorusi.

Najbardziej rozpoznawalna twarz białoruskiej opozycji Aleksandr Milinkiewicz, poinformował o wstrzymaniu się co do decyzji o uczestnictwie w wyborach. W tej sprawie 8 września odbyło się posiedzenie rady Ruchu „Za Wolność”, gdzie postanowiono wstrzymać się z decyzją, do czasu wyznaczenia terminu wyborów przez Izbę Przedstawicieli (izba niższa białoruskiego parlamentu). Milinkiewicz ubiegający się o funkcję prezydenta w 2006 r., laureat Nagrody im. Sacharowa, posiada największą sieć kontaktów międzynarodowych oraz regionalne struktury potrzebne do prowadzenia kampanii wyborczej. Pomimo to, w dotychczasowych działaniach zauważalny jest brak entuzjazmu oraz wątpliwości co do podjęcia kolejny raz walki o prezydenturę.

Aliaksandr Milinkiewicz

Aleksandr Milinkiewicz, źródło: Wikimedia Commons

Entuzjazmu nie brakuje za to Alesiowi Michaliewiczowi. Niezależny kandydat do niedawna związany z Białoruskim Frontem Narodowym jest wraz z Witalem Rymaszeuskim najmłodszym uczestnikiem wyścigu po fotel prezydencki. Oboje urodzili się w 1975 r. Michaliewicz nie posiada resursów finansowych oraz bazy ludzkiej niezbędnych do prowadzenia kampanii, co jednak zupełnie nie burzy jego wyborczego entuzjazmu. Szuka poparcia jeżdżąc po regionach Białorusi, o czym skrupulatnie informuje na swoim blogu. 24 sierpnia powołał do życia Związek „Za modernizację”, który ma stać się jego intelektualnym zapleczem.

Zaplecze w postaci struktur partyjnych Białoruskiego Frontu Narodowego posiada Ryhor Kastusiou. Pretendent Frontu jeszcze do nie dawna był słabo rozpoznawalnym zastępcą szefa partii Aleksieja Janukiewicza. Obecnie przygotowuje swój sztab wyborczy, przeprowadzając liczne spotkania z regionalnymi oddziałami Frontu.

Nie wiele dzieje się u Sierhieja Hajdukiewicza, lidera Partii Liberalno-Demokratycznej. O urząd prezydenta będzie ubiegał się już po raz trzeci. Przez opozycję często oskarżany o współprace z władzami, sam określa swoją partię mianem „konstruktywnej opozycji”. Do niedawna deputowany Izby Przedstawicieli, w celu przeprowadzenia efektywnej kampanii wyborczej powołał blok polityczny „Nowa Białoruś – Jedność”. Na zjeździe partii, który odbył się 21 sierpnia, oficjalnie poinformował o swojej kandydaturze. Z tej okazji obdarował zgromadzonych wódką marki „Hajdukiewicz”.

Obecny prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka jeszcze nie podjął decyzji co do uczestnictwa w wyborach prezydenckich. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że Łukaszenka wystartuje. Poprzednie wyniki wyborów, utrzymujące się na wysokim poziomie poparcie społeczne oraz całkowita kontrola nad aparatem władzy czynią z niego najpoważniejszego kandydata.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY