Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 13.09.2010 Ile języków ma Ukraina

W Radzie Najwyższej został zarejestrowany projekt ustawy ” o językach Ukrainy”. Zgodnie z nim język ukraiński jest uznawany za urzędowy. Rząd nie będzie jednak dyskryminował języka rosyjskiego.

Źródło: Flickr.com, autor:ValeryTymoschenko

Źródło: Flickr.com, autor: Valery Tymoshchenko

Podczas odbywającego się na Krymie, VI ukraińskiego Forum Samorządowego, premier Mykoła Azarow poinformował o skierowaniu na ścieżkę ustawodawczą projektu dotyczącego języka na Ukrainie. Zgodnie z założeniami tej koncepcji, język ukraiński jest traktowany jako państwowy.

Premier, wspomniał również o istotnym elemencie wnioskowanej ustawy, czyli zagwarantowaniu swobodnego wykorzystania, rozwoju i ochrony innych języków.  Zdaniem Azarowa, projekt powinien zostać przyjęty, ponieważ likwiduje dyskryminację  innych języków. W domyśle chodzi o język rosyjski.

Zapis taki, może się okazać furtką prawną, dla zalegalizowania języka rosyjskiego w ukraińskim życiu publicznym. De facto, stało by się to uregulowaniem obecnej bilingwalnej sytuacji na Ukrainie. Uchwalenie przez Radę Najwyższą takiej ustawy byłoby jednocześnie realizacją obietnic wyborczych Wiktora Janukowycza.

źródła: kmu.gov.ua, eastbook.eu,

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY