Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 17.09.2010 Partia Demokratyczna Mariana Lupu i Jedna Rosja podpisały porozumienie o współpracy

Partia Demokratyczna Mariana Lupu i rządząca w FR Jedna Rosja podpisały wczoraj porozumienie o współpracy. Marian Lupu i Borys Gryzłow, liderzy obu partii zobowiązali się do wymiany informacji, doświadczeń i działań na rzecz poprawy rosyjsko-mołdawskich stosunków. Porozumienie ma na swoim koncie pierwsze sukcesy i wprowadza pewne zamieszanie na mołdawskiej scenie politycznej.

M. Lupu i B. Gryzłow po podpisaniu porozumienia, źródło: Partia Demokratyczna Mołdowy

M. Lupu i B. Gryzłow po podpisaniu porozumienia, źródło: Partia Demokratyczna Mołdowy

Partia Demokratyczna, wchodząca w skład rządzącej Koalicji na rzecz Integracji Europejskiej oraz rosyjska partia władzy Jedna Rosja, będąca zapleczem politycznym Władymira Putina, zawarły wczoraj w Moskwie, w siedzibie rosyjskiej Dumy porozumienie o współpracy. Zgodnie z podpisanym dokumentem obie partie zobowiązują się do „konsultowania i wymiany informacji o aktualnych wydarzeniach w Federacji Rosyjskiej i w Mołdowie, w stosunkach bilateralnych i w sytuacji międzynarodowej, jak również do dzielenia się doświadczeniem w sferze budowania struktur partyjnych, przedsięwzięć organizacyjnych, działalności kontrolno-rewizyjnej, szkoleń i przygotowania kadr oraz działalności wydawniczej…”. Liderzy obu partii, Marian Lupu i Borys Gryzłow wyrazili nadzieje, że podpisane wczoraj porozumienie przyczyni się do polepszenia stosunków między państwami. Zapowiedzieli również chęć organizowania dwustronnych wizyt, debat i seminariów. Dodajmy, że wśród partii sprzymierzonych z Jedną Rosją jest ukraińska Partia Regionów.

Nie trzeba było długo czekać, by zobaczyć pierwsze efekty współpracy obu partii. Deklaracje o polepszeniu stosunków zamieniły się w konkrety już kilka minut po podpisaniu dokumentu. Komentując zawarte porozumienie, Marian Lupu zapowiedział, że „partia Jedna Rosja pomoże rozwiązać problem eksportu mołdawskich win do Rosji. Zakaz eksportu zostanie wkrótce uchylony” – dodał M. Lupu. Wtórował mu Borys Gryzłow, zapowiadając, że mołdawskie przedsiębiorstwa, którym w wyniku kontroli rosyjskich służb sanitarnych zakazano eksportu wina do Federacji Rosyjskiej wkrótce będą mogły ponownie wwozić wino do Rosji. Dodatkowo, Marian Lupu zapowiedział, że rosyjskie władze zamierzają otworzyć drugi terminal, którym mołdawskie wina będą mogły trafiać na rosyjski rynek. Dotąd taka możliwość istniała jedynie przez terminal Solncewo, drugi – jak twierdzi B. Gryzłow – ma wkrótce zostać otwarty w St. Petersburgu.

Jedna Rosja, źródło: Wikimedia Commons

Jedna Rosja, źródło: Wikimedia Commons

Wydaje się, że podpisane wczoraj porozumienie pokazuje, iż Moskwa przygotowuje plan awaryjny. Jeśli w listopadowych wyborach parlamentarnych, tradycyjnie przychylni Rosji mołdawscy komuniści nie zdołają przejąć władzy, to Rosjanie chcieliby mieć wśród partii tworzących dzisiaj rządzącą Koalicję swojego sojusznika. Warto dodać, że obietnica uchylenia zakazu eksportu mołdawskich win do Rosji pojawiła się w momencie, gdy unijny komisarz ds. rolnictwa zapowiedział, że UE zwiększy dwukrotnie ilość sprowadzanego mołdawskiego wina na preferencyjnych, bezcłowych warunkach. Co może być dowodem na to, że Rosja czuje, iż „traci” Mołdowę nie tylko politycznie, ale również gospodarczo. Przypomnijmy, że na początku września Rumunia zdecydowała się zwiększyć pięciokrotnie ilość importowanych mołdawskich owoców. Do tej pory do Rumunii trafiało ok. 7% mołdawskich płodów rolnych, podczas gdy do Rosji 30%. Zaś Marian Lupu rozpoczął w ten sposób kampanię wyborczą. A posunięcia tego typu mogą przysporzyć mu głosów szczególnie wśród elektoratu Partii Komunistycznej, na co lider Partii Demokratycznej z pewnością liczy. Tylko to, że Partia Demokratyczna podpisuje porozumienie z Jedną Rosją i to od niej właśnie chce uczyć się demokracji i budowania struktur nowoczesnej partii brzmi nieco zabawnie…

Źródło: Interlic, Partia Demokratyczna – oficjalna strona, Jedna Rosja – oficjalna strona

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY