Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Brzeziński i Kwaśniewski wśród 10 największych lobbystów na rzecz Ukrainy

Zbigniew Brzeziński i Aleksander Kwaśniewski znaleźli się w pierwszej dziesiątce najlepszych lobbystów na rzecz Ukrainy na świecie. Na liście znaleźli się politycy, biznesmeni, sportowcy i eksperci, którzy swoją działalnością „nie dają Ukrainie zniknąć z międzynarodowej sceny”.

Ranking 30 najbardziej wpływowych lobbystów na rzecz Ukrainy został opublikowany przez Instytut Światowej Polityki – ukraiński think tank propagujący euroatlantycki wektor rozwoju Ukrainy. Do sporządzenia listy zaproszono ekspertów z 30 krajów (m. in. z USA, Niemiec, Danii, Polski, Rosji i Ukrainy), którzy klasyfikacji dokonali na podstawie trzech kryteriów: zaangażowania w tematykę ukraińską, promowania Ukrainy na forum międzynarodowym (na konferencjach oraz na łamach prasy międzynarodowej) oraz wspierania europejskiej integracji Ukrainy.

Wiktor Pinczuk. Źródło: Wikimedia Commons

Wiktor Pinczuk. Źródło: Wikimedia Commons

Liderem rankingu został Wiktor Pinczuk, zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Czołową pozycję Pinczuk zawdzięcza przede wszystkim swojej działalności na rzecz zbliżenia Kijowa i Brukseli. Pinczuk finansuje stowarzyszenie Jałtańska Strategia Europejska popularyzujące idee włączenia Ukrainy do struktur europejskich (Aleksander Kwaśniewski jest członkiem zarządu tej organizacji). Ponadto Pinczuk aktywnie działa na Światowym Forum Gospodarczym w Davos, gdzie jest organizatorem konferencji poświęconych Ukrainie.

Drugie miejsce zajęli ukraińscy bokserzy, bracie Wołodymyr i Witalij Kliczkowie. Trzecie – James Sherr z Królewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Wielkiej Brytanii, zaś czwarte Anders Aslund z Instytutu Ekonomii Międzynarodowej im. Petersona w USA. Na piątej pozycji znalazł się ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz, a na ósmym Andrew Wilson z Europejskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych. Pozycja dziewiąta przypadła w udziale byłej premier Julii Tymoszenki, zaś dziesiąta Hryhorijowi Surkisowi – przewodniczącemu Ukraińskiej Federacji Piłki Nożnej.

Aleksander Kwaśniewski. Źródło: Wikimedia Commons

Aleksander Kwaśniewski. Źródło: Wikimedia Commons

Ex aequo szóste i siódme miejsce (po 57 punktów) zajęli Zbigniew Brzeziński oraz Aleksander Kwaśniewski. W uzasadnieniu dla Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy prezydent USA Jimmiego Cartera, stwierdzono, że sam fakt napisania przez niego książki „Wielka Szachownica” wystarczy, aby uzyskał on poczesne miejsce na liście największych lobbystów Ukrainy na świecie. Ukuta przez niego formuła, iż bez Ukrainy Rosja nigdy nie zostanie imperium, na stałe bowiem wpisała się w kanon teorii stosunków międzynarodowych. Natomiast Aleksander Kwaśniewski swoją wysoką pozycję zawdzięcza „po części ścisłymi związkami z Ukrainą za czasów prezydenta Leonida Kuczmy, a częściowo swemu zaangażowaniu podczas Pomarańczowej rewolucji”.

Zbigniew Brzeziński. Źródło: Wikimedia Commons

Zbigniew Brzeziński. Źródło: Wikimedia Commons

Wśród osób zaproszonych do współpracy przy tworzeniu listy znaleźli się dwaj eksperci z Polski: Sławomir Matuszak z Ośrodka  Studiów Wschodnich oraz Andrzej Szeptycki – adiunkt Instytutu Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródła: iwp.org.ua, korrespondent.net, dw-world.de,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY